Domácnost

Mobil není vždycky jenom telefon.

Když v bouřlivých předválečných letech našeho století začaly vznikat nové umělecké směry, vedle pouhých statických obrazů či soch se najednou objevovaly rozličné nalezené předměty, všelijaké vrstvené obrazy plné nalepeného pletiva a plechovek, sochy ze šrotu a v neposlední řadě vyráběl Američan Alexander Calder svoje mobily, což byly speciální hejblátkovské objekty, které se buď vlivem proudění vzduchu, nebo třeba na dotek, rozechvívaly, otáčely, zvonily, šustily… Prostě žily si svým zvláštním vlastním mobilním životem.
Na Calderovy kinetické zázraky navázali později výrobci výše zmíněné ohavnosti, ale i mnoho firem, které dnes dělají krásné závěsné hračky nad dětské postýlky. Ale podobný mobil si můžete nejen za drahý peníz koupit, ale i velmi snadno udělat. Nemusí být tak nehmotný, aby létal vzduchem, stačí když bude viset a působit báječným dojmem.
Na zkřížené špejle nebo třeba na korpus pro věnec, který koupíte v jakémkoli květinářství, můžete zavěsit úplně cokoli, co vás napadne – od barevných oblázků z dovolené přes obarvené klacíky, svazečky sušených bylinek, kousky koření (skořice, bobkový list, badyán), sušené plody (plátky pomeranče, křížaly…) až třeba k vycpaným ušitým látkovým hračkám pro děti. To záleží už jenom na vaší fantazii, na vybavení interiéru, kde bude mobil viset, a na tom, komu bude určen pro radost.
   
21.03.2000 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  taky jsem mela kolotoc na postylku

  superkarma: 0 24.09.2012, 23:29:49
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: je fascinuje, jak se to hýbe

  superkarma: 0 08.12.2003, 10:09:51
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Teď jsem viděla v jednom obchodě takové létací hračky na péru, zavěsí se nad postýlku a když se za ně zatáhne, tak skáčou a lítají. Zrovna si to tam prohlížela jedna maminka s miminkem a prckovi mohly vypadnout oči z důlků

  superkarma: 0 04.12.2003, 11:19:49
 4. avatar
  [2] Andula [*]

  Landriel: my neměli, ale oni občas sami nějaké vyrábí, hoši

  superkarma: 0 01.12.2003, 13:11:13
 5. avatar
  [1] Landriel [*]

  My takový mobil nad postýlku máme a se jím dlouho bavila. Navíc byl hrací a jí se melodie líbila, takže se domáhala opětného natažení.

  superkarma: 0 09.11.2003, 23:24:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme