Domácnost

Spí vaše dítě tak, jak má?

Začněme u miminek - ta ke svému zdravému vývoji potřebují spát zásadně na tvrdém. Proto se správné matrace do dětských postýlek vyrábějí buď s polystyrénovým jádrem nebo z pevnějších polyuretanových pěn. Když děti trochu odrostou, můžeme jim pořídit postel již normálních "dospělých" rozměrů. Její matrace by pro zdravý vývoj jejich páteře neměla být ani tvrdá, ani měkká.
S ohledem na to, že postýlka menších dětí často doznává újmy v podobě znečištění, by měl být potah matrace snímatelný (nejlépe prací). Z potahových materiálů je nejlepší bavlna s vrstvou antialergické výplně – tzv. dutým vláknem. Šikovnými pomocníky všech maminek jsou také nejrůznější prací podložky pod prostěradla, které chrání matraci před vlhkostí, ale zároveň jsou prodyšné. K dostání jsou i speciální podložky do postýlek pro miminka, některé typy jsou dokonce vyvařovací.
Zařízení dětských pokojíčků sice nepodléhá tolik módě jako ložnice jejich rodičů, ale přesto i tady se objevují zajímavé trendy. Například ten poslední upřednostňuje masivní dřevo na úkor ostatních materiálů. Důvodem je nejen krása a příjemná vůně tohoto přírodního materiálu, ale stále častěji i hledisko zdravotní nezávadnosti.
Toto kritérium by mělo být samozřejmostí především u postýlek pro miminka. Maminky těch opravdu nejmenších určitě ocení postýlku s nastavitelnou výškou a kolečky. Dětská postýlka by také neměla mít žádné ostré hrany nebo vystupující prvky, o které by se dítě mohlo zranit. Pokud jde o design, ten samozřejmě závisí na našem vkusu (nebo peněžence), ale platí, že je lepší, pokud má postýlka „žbrlinky“ ze všech stran - tj. nemá plná čela. Dítě tak může lépe pozorovat a vnímat okolí kolem sebe. Pokud spí menší dítě již na „velké“ posteli a je nebezpečí, že by z ní mohlo v noci spadnout, pak je možné ji dočasně opatřit různými zábranami (zábradlíčko, velké polštáře, taburety…), které se mohou ve dne díky dětské fantazii snadno proměnit v kapitánský můstek, řídící kabinu rakety nebo hradní věž, podle momentální nálady obyvatele pokojíčku. Na adrese

http://www.jmp.cz

můžete najít dobré tipy na dětské postýlky.Martina Jelínková


   
24.02.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. [6] rendac [*]

  ještě jsem to nepotřebovala Sml16

  superkarma: 0 11.12.2012, 14:10:26
 2. avatar
  [5] hubajda [*]

  Landriel — #1 take jsem mela tu matraci

  superkarma: 0 24.09.2012, 22:56:04
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: nějak ti ta zvířata zůstala, což?

  superkarma: 0 08.12.2003, 14:29:43
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Landriel: Tak jí proti padání pořiďte obřího plyšáka, já jsem ho měla taky

  superkarma: 0 04.12.2003, 10:59:54
 5. avatar
  [2] Andula [*]

  Landriel: naši mělu polysterenovou a neádvno ji zlomili, když s z ní dělali klouzačku...
  Starší už spí na patrové palandě a juniorovi ji plánujeme koupit taky.

  superkarma: 0 01.12.2003, 11:13:38
 6. avatar
  [1] Landriel [*]

  Dokud byla dcera miminko, spala na matraci z lisovaného kokosového vlákna - ta je opravdu pevná. Teď má velkou postel s pružinovou matrací a už z několikrát spadla, takže jsme okraj podložili stočenou dekou.

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 09.11.2003, 19:30:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme