Domácnost

Prosím, držte si toho hafana! My háráme!

Hárající fena potřebuje naši péči a láskyplné pochopení. To, že se fena snaží utéci za samcem, nebo naopak, že její přítomnost přiláká mnoho psů z okolí, není její vina. To se jen navenek projevuje pravěké volání po zachování rodu a pudové chování, které na pár dnů přehluší i tu nejlepší výchovu. :-)
Časem již bezpečně vypozorujeme, kdy se bude naše fenka hárat, podle zjevných příznaků. Tyto příznaky se obvykle ohlašují jeden až dva týdny dopředu. Fence nápadně zduří vulva (pohlavní orgán), sama se stává citlivější, nervóznější, neklidnou, popřípadě plachou. Poté se objeví krvavý výtok, u malých, mladých, či naopak starých a nemocných fenek bývá krvácení slabé. I když se fena velice snaží čistit nejen sebe, ale rovněž okolí, přesto doporučuji v bytě nasazovat kalhotky. Tím se vyvarujeme krvavých skvrn na podlaze a nábytku.
Také čas a délku venčení pro tuto dobu přizpůsobíme tak, abychom potkávali co nejméně psů. Alespoň se tím vyvarujeme nepříjemných situací, kdy stojíme s fenkou v náručí (když máme kliku, že se jedná o malé či jen střední plemeno), zoufale se rozhlížíme na všechny strany, snažíme se odrážet výskoky „láskychtivého" psa a voláme z plných plic: „Prosím, přivolejte si toho psa, my háráme!"
Fenu bez krytého kotce nenecháváme na zahradě samotnou, raději ji zavíráme doma, protože psi z okolí se budou všemožně snažit dostat se k ní a ostatně i ona sama pro to udělá maximum. Přelézt, přeskočit, nebo podhrabat plot není až tak obtížné. Pro slabší povahy doporučuji použít speciální sprej obsahující směs éterických olejů, který po nastříkání na fenčino inkriminované intimní místo pach hárání poněkud překryje. Při jakémkoliv opuštění bytu by měla být fenka pro jistotu uvázaná na vodítku.
   
10.01.2003 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Evča: No vidíš a někteří chovatelé to používají i na výstavy, aby tam kvůli jejich fence ostatní nezbořili pavilon. Někdy to funguje a někdy ne.

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:27:19
 2. avatar
  [9] Simba [*]

  Ťapina: Přesně, ta růže v zubech ..to zabere vždy

  superkarma: 0 08.11.2003, 11:44:40
 3. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Jo, mimochodem ten pejsek na obrázku je rozkošnej. Tomu by žádná neodolala

  superkarma: 0 10.01.2003, 16:18:47
 4. avatar
  [7] Evča [*]

  Ťapina: já vím že některé věci účinkují jen někdy a na někom. My jsme koupili sprey s vodičkou na neutralizaci pachu harapsice a nic, jen to stálo hafo peněz a ještě to bylo chudince nepříjemný.

  superkarma: 0 10.01.2003, 12:33:34
 5. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Evča: My jsme taky "něco píchli", poté, co náš pesan přes nejlepší snahu o uhlídání pojal za manželku naši čubinu. Protože o tom něco vím, tak jsem se bála, že z toho bude mít problémy, tak jsem hned při prvním náznaku výtoku utíkala na ultrazvuk. Problémy toho rázu to nebyly, zato tam byly štěňata. Ono to taky nezabere vždycky.

  superkarma: 0 10.01.2003, 12:16:47
 6. avatar
  [3] Evča [*]

  ještěrka.ehp: kolegyni utekla fenka a nevěděli jestli jo nebo ne a tak šli k psí doktorce, ona jí něco píchla a bylo po starosti, ale bojím se že to musí být do několika dnů, ale nevím přesně do kolika, zkus se zeptat. Ovšem jen v případě že nechcete malý hafánky

  superkarma: 0 10.01.2003, 10:35:00
 7. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Když ono je to různé, u některých je za 14 dní po všem a u jiných to trvá až těch 28 dní. Ale oslinatné uši bych viděla spíš už jenom na kamarádské pošťuchování

  superkarma: 0 10.01.2003, 10:16:38
 8. avatar
  [1] ještěrka.ehp [*]

  Jenom škoda, že nepíšete, jak dlouho takové hárání trvá. Nám náš miláček utek ve 27. dnu do lesa a vrátil se s oslintanýma ušima a my se teď jenom děsíme, aby z toho nebyly štěňata

  superkarma: 0 10.01.2003, 08:05:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme