.

V Paříži se hýbou výkladní skříně a děti v noci nespí.

Cestování

V Paříži se hýbou výkladní skříně a děti v noci nespí.

Všechny evropské metropole jsou teď před Vánoci vyšňořené a nazdobené, všude samé jmelí, větvičky, zvonečky a komety. Nejen ulice, ale také obchody se svými výlohami se podílejí na vytváření té pravé vánoční atmosféry. Někdy vkusně, někdy nevkusně – ale v téhle době radostného očekávání jsou snad i ty největší kýče předem odpuštěny. Míjíme ty výkladní skříně a podvědomě vnímáme jejich aranžmá, málokdy nás však donutí k tomu, abychom zastavili své spěchající nohy a nějakou chvíli před rozsvíceným oknem postáli. Natož se sem ještě vrátili v noci, kdy je zavřeno, a vzali s sebou děti, které už by měly dávno spát.
V Paříži se ale letos u výkladních skříní ponocuje! A nejsou to jen ojedinělí kolemjdoucí, ale celé zástupy lidí, kteří chtějí vidět tu nádheru: loutkové divadlo ve výloze. Hračky, které se hýbou, skáčou, tancují a všelijak dovádějí. Například u obchodního domu Galerie Lafayette a Au Printemps na Boulevardu Haussmann se u „živých“ výkladních skříní s hýbacími zvířátky a figurkami scházejí každou noc stovky rodičů s dětmi (včetně docela mrňavých) a pozorují to hemžení hraček. „Představení“ je tu k vidění poměrně pozdě v noci (od desíti do půlnoci), kdy je obchoďák zavřený. Jindy přeplněné chodníky i ulice jsou v tu dobu klidné a poloprázdné, jen u výkladu se tísní a hlaholí hrozen nadšených dětských diváků. Jsou to hlavně děti ze sociálně slabších vícečetných francouzských rodin a ratolesti cizinců, kteří v Paříži pracují na černo. Obě tyto skupiny spojuje to, že na pravé loutkové divadlo ani na nákup drahých hraček jejich rodiče nemají, ale tohle povyražení je zadarmo a děti si ho dovedou pořádně vychutnat. Ale samozřejmě sem přicházejí i „běžné“ francouzské rodinky, které si tak udělají netypickou noční rodinnou procházku s dětmi, které možná přišly ze školy nebo školky s tím, že jejich arabští, černí nebo chudší kamarádi už to viděli a ony ne. Každopádně jsou pohyblivá představení za pařížskými vitrínami letos hrozně „in“ a lákají na ně i reklamy v novinách a na plakátech v metru.
Pátrali jsme po něčem takovém i u nás, ale jediné, na co jsme v Praze narazili, byli hýbající se lední medvědi za výkladem stylové kavárny Patio na Národní třídě. Víte vy o nějakém divadýlku ve výloze? Dejte vědět.
   
05.12.2000 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Divadýlko ve výloze přímo ne, ale v Plzni si jednou studenti udělali živé tablo. Vždycky půlka jich vegetila ve výloze a střídali se.

  superkarma: 0 05.12.2003, 17:37:15
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Já bych si na takové představení ve výloze taky zašla, muselo to být pěkné.

  superkarma: 0 01.12.2003, 15:11:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme