Domácnost

Je vánoční čas ideální dobou pro mláďátka?

Je vánoční čas ideální dobou pro mláďátka? Štěňata, koťata, háďata, myšata, ještěrčata i chameleoňata, stejně tak jako rybí potěr či hmyzí larvičky a kukličky přicházejí na svět v umělých podmínkách domácích chovů celoročně. Pravda, některé druhy se sice v souvislosti se zkracujícím dnem a prodlužováním jeho temné stránky množí neochotněji, či dokonce toto období přečkávají „zachumlaní do peřinek" pod rouškou spánku, přesto není problémem i v tomto venkovním nečase sehnat nějaké mláďátko.
V případě terarijních živočichů, kterým obvykle přisvěcujeme a přitápíme, není tento čas tak nehostinný, snad s výjimkou hmyzožravců a „šneko-, slimáko-, žížaložravců", kdy budeme tu správnou potravu těžce sami zajišťovat a nezbývá nám než počítat s větším finančním obnosem na její zakoupení. Maso, ryby, mořské potvůrky, ovoce a zelenina se bez problémů dají pořídit v obchodech u „dvanácti mrazáků", ale též koupit čerstvé nebo v plechovkové a sušené formě.
Kotě vzácného kočičího plemene se obvykle stejně zdržuje pouze v bytě a v současné době nám nemusí záležet na tom, zda písek venku ztvrdl v led, neboť jej nahradí různé druhy speciálního steliva do kočičích záchodků.
Jiné je to v případě psů - se psem prostě člověk musí ven, ať je sníh, mráz, déšť, krupobití apod., a to ještě pokud možno víckrát za den. Jedná-li se o štěně, které chceme učit těm správným hygienickým návykům, četnost vycházek se ještě více zvyšuje. Malému štěněti, natožpak hladkosrstého plemene, bývá při delší procházce v mrazivém počasí zima. Suchý mráz sice štípe, ale nezaleze „pod nehty", zvláště když štěně vybavíme na venkovní toulky oblečkem. Horší je sníh, ve kterém štěně dovádí a neví, kdy přestat, až je celé promáčené, nebo namrzající sníh. Také zimní prázdniny nebývají natolik dlouhé, aby si každé štěně mohlo pod našim trpělivým dohledem naučit zůstávat v bytě samo a neničit jeho zařízení, nebo se hlasitým štěkotem, popřípadě vytím dožadovat společnosti. Jarní měsíce s prodlužujícím se dnem a viditelností vyhovují více, nejideálnější z tohoto hlediska se jeví letní prázdniny, kdy se však s chovatelem domluvíme a štěně si odebereme až po návratu od moře nebo z dětských táborů.
   
23.12.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Ťapina [*]

    Štěňátka se obvykle rodí na koncem jara nebo začátkem zimy. My jsme měli ty zimní a všimla jsem si jedné drobnosti, která u nich asi bude výhodou. Silvestr. silvestrovské rachejtle jsou postrachem většiny pejskařů, ne však nás. Moje fenka (v té době matka štěňat) se vůbec nebojí, chová se jakoby se nic nedělo a malí štěnísci to od ní odkoukali, protože svého prvního Silvestra prožili ještě schoulení u ní. Ti se bát nebudou.

    superkarma: 0 22.11.2003, 11:31:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme