Domácnost

Malé ohlédnutí do historie zdobení vánočního stromečku.

Bez jakéhokoliv podtextu černého humoru lze říci, že na vánoční stromek lze pověsit takřka cokoliv. Od bonbónů, čokolády a ovoce přes rukodělné výtvory potomků z mateřinek až po bohatě zdobené starodávné ozdoby po prababičkách. Čím barevnější a pestřejší cetky tím lépe, i když v posledních letech přichází do módy naopak stromky jednobarevné či moderně řečeno "tón v tónu".
Také krášlení stromečků totiž kráčí s dobou. Zpočátku byly používány výhradně přírodní materiály rostlinného původu - jablka malých odrůd, hrušky, sušené švestky, ořechy, jen v některých místech zlacené případně polepované odstřižky barevných látek.
Později přišlo do módy cukroví, většinou medové, v Praze pak speciální figurální pečivo sněhové pocházející z cukrářské dílny Josefa Reimanna na Linhartském plácku.
Používání ozdob papírových - řetězů, zvonečků, hvězd, střevíčků - bylo omezeno jen na některé regiony, např. Podkrkonoší. Tam také vznikaly první ozdoby skleněné, které koncem šedesátých let minulého století navrhoval Královehradecký sklářský ústav. Záhy se jejich výroba stala zaměstnáním četných domácích sklářů v Doubravici, Trotíně, Zdobíně a dalších obcí. Dodnes je dodáváme téměř stovce zahraničních firem.
   
19.12.2002 - Dům a byt - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Letos asi ani stromeček mít nebudeme. Je s tím spousta práce, dohodli jsme se, že s tím počkáme, až budou děti.

  superkarma: 0 01.12.2003, 20:28:19
 2. avatar
  [2] Efča [*]

  Tak já zdobím až na Štědrý den ráno. Drátkovala jsem nějaké ozdůbky s korálky a mám slaměné ozdůbky a malé červené baňky. Doufám že to bude hezké No hlavně když se budem mít u stromku rádi a budem zdraví

  superkarma: 0 19.12.2002, 09:12:39
 3. avatar
  [1] Acinka [*]

  No já sem přemýšlela jak letos a hlavně čím ozdobit stromeček. Říkala sem si, že by modro - stříbrný? A pak sem si koupila slaměné ozdobičky, usušila jablíčka a citrón, přidám k tomu pár červených mašliček a vlašské oříšky a bude to V sobotu ho ozdobím a už se na to móóóc těším

  superkarma: 0 19.12.2002, 08:40:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme