Domácnost

Čtyřnohý vánoční dárek, který štěká? Ne vždy je to ten nejlepší nápad…

Vánoce, vánoce přicházejí a s nimi věčně bolavá otázka: Co komu dát, jak vybrat vhodný dárek? Cožpak o to, například pro různé sběratele se dárky vybírají snadno, ba přímo se samy nabízejí. Dárek je od slova darovati, to podle mého znamená - obdarování čirou radostí, tedy nic, co by stejně „musel dostat". Postačí jen letmé připomenutí pěkných chvil jako např. fotka v rámečku ozdobeném párem mušliček či kamínků.
Nejhorší kategorie dárků jsou však „živá zvířata". Pro ty obzvláště platí upravené přísloví: Desetkrát měř, jednou řež! I když váš potomek, vnouček či děťátko přátel škemrá a loudí a prosí o nějakou tu živou kuličku chlupů, je třeba tento krok Chcete-li čerstvě ovdovělé nebo rozvedené osamělé ženě udělat radost a přivést ji na jiné myšlenky tím, že jí „pořídíte" štěně, aby jen stále neseděla sama doma, nejprve proveďt důkladný rozbor terénu. Mnohdy třeba vykoumáte, že je lepší poslat ji na týden k moři, do Říma nebo do lázní.
Nejvíce mi vadí, když se některá zvířata používají jako „velmi srandovní dáreček", jakýsi žert, často s osudnými následky právě pro zvíře. Ku příkladu: kolegyni, která se zoufale bojí myší, zakoupíme za 8 Kč tento živý kanadský žertík. Vždy bychom měli mít na paměti určitou úctu a pokoru k životu a živým tvorům. Maminky a tatínkové - pozor na předem domluvené dětské triky ohledně získání živého zvířete v podobě dárků od kamarádky či kamaráda podle hesla Dárky se přece nevracejí.
Je lépe si v klidu a včas s dětmi o tomto problému rozumně promluvit a nabídnout jim jako alternativu např. volnou celoroční vstupenku do zoo nebo ještě lépe docházku do některého z chovatelských kroužků. V těchto posledně jmenovaných zařízeních je ostatně možné se s vedoucím domluvit na tom, že se dítě bude starat o konkrétní zvíře jako o své vlastní.
   
17.12.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Simba: No vždyť to píšu, to prostě technicky jinak nejde.

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:30:14
 2. avatar
  [13] Simba [*]

  Moc nedoporučuji, pokud rodiče nepočítají s tím, že starost o zvířecího kamaráda bude stejně na nich. Vím jak to dopadlo u nás.

  superkarma: 0 08.11.2003, 11:59:22
 3. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Někdy si rodiče představují, že se dítě bude o pejska starat samo, ale to jaksi nejde. Jeden člověk se může o psa starat v okamžiku, kdy s ním žije sám, pes se přizpůsobí jeho potřebám, ale jestliže žije v rodině, tak potřebuje péči od všech. Vemte si třeba, že dítě jde spát v devět hodin, protože vstává do školy a rodiče ponocují do půlnoci. No tak pejsek samozřejmě ponocuje taky a zákonitě se mu chce čůrat. Kdyby šel spát spolu s dítětem, tak by do rána vydržel, ale takhle musí mamina nebo taťka ještě jednou do tmy.

  superkarma: 0 17.12.2002, 11:20:31
 4. avatar
  [9] Acinka [*]

  Mili: Naprosto s tebou souhlasím, ty lidičky by si to měli 100krát rozmyslet než si nějaké zvířátko pořídí, nejdřív je to malý a sladký a pak to vyroste a přestane je to bavit. Pak nějakého nebo přivážou u plotu nebo vyhodí na dálnici, ty slušnější ho zanesou do útulku a ty horší je týrají ...

  superkarma: 0 17.12.2002, 10:35:41
 5. avatar
  [8] megrin [*]

  Tak to je opravdu nádherná kulička. Máme taky krásnou fenynku doma a když jí vidím, tak je mi líto všech těch pejsků a kočiček v útulcích a co hůř - na ulicích...lidi by opravdu měli být zodpovědnější

  superkarma: 0 17.12.2002, 09:49:35
 6. avatar
  [5] Gedžitka [*]

  Tak ten je fakt křásnej. Já bych taky chtěla nějakou tu kuličku, ale není čas se jí věnovat a moje by to bralo jako přítěž a starost navíc. Nojono, co nadělám, třeba až budou dětičky, tak něco pořídíme.

  superkarma: 0 17.12.2002, 08:25:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme