Domácnost

Chcete vědět, proč psi zahrabávají potravu?

Čas od času i ten nejvychovanější pes, má-li možnost - například při dovolené na chalupě, na zahradě u přátel nebo při posezení u táboráku - si jde něco dobrého zahrabat na horší časy. Někde uvnitř jeho mozku bliká výstražné světélko, zděděné po dávných vlčích prarodičích, že dobu hojnosti může prakticky kdykoliv vystřídat doba nuzoty. Avšak vysvětlení, že si psi po způsobu vlků zahrabáváním potravy zajišťují její zásobu pro pozdější dobu, není jediným vysvětlením tohoto konání. V přírodě totiž vedle vlků žijí další šelmy s citlivějším čichem, například kojoti nebo šakali, kteří obvykle slížou smetanu z dortu, nebo-li jsou to právě oni, kdo na takto schované potravě hoduje.
Proto se nabízí zcela zřejmé objasnění - stejně jako my, lidé, necháváme zvěřinu uležet, aby se stala stravitelnější, rovněž psovité šelmy si ji tímto způsobem předpřipravují před pozřením. Šlachy, kůže či kosti představují velmi těžce stravitelné části ulovených zvířat, které až teprve při procesu hnití se stávají poživatelnými. Proto vlci a mnohdy i psi se s chutí zakousnou do zdechliny jiného zvířete, neboť při rozkladném procesu dochází k vytváření alkalických látek nepostradatelných pro trávicí trakt šelem psovitých.
Z těchto důvodů se občas psi hltavě vrhají na každou nalezenou zdechlinu, nebo dokonce i na výkaly. Tomuto konání můžeme předcházet vyváženou a pestrou stravou. Pokud si všimneme, že štěně či dospělý pes napodobuje čenichem jakoby hrabání, nebo se snaží překrýt misku hadrem, kobercem a jinou věcí, znamená to, že pes je syt a potravu si chce takto zritualizovaně zahrabat. V tomto případě postačí, budeme-li mu dávat menší porce. Zahrabanou potravu, kosti na hraní nebo žvýkací kůže pes často zpětně vůbec nenalezne a ani je nehledá, protože u svých lidí netrpí skutečným hladem.
   
21.11.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Nám kupodivu zahrabávaly tajemství hlavně štěňata, dospěláci to nedělají. Asi už ví, že nemusí, že dostanou každý den.

  superkarma: 0 30.11.2003, 23:36:11
 2. avatar
  [3] aninas [*]

  Ono se toho da "zahrabat" i do gauce, nebo do ruznych koutu. To kolikrat Akinka prijde s odrenym cumakem temer az do krve, jak usilovne neco nekde zahrabavala. Uz ji radeji zadne takove veci nedavam [kupovane psi kosti z kuze nebo neco podobneho]. Kdyz se ji neco povede vyvlect ven, tak to prijde cela od hliny. Jsem ted na podzim rylovala zahradu - no co ja tam nasla kosti a ruznych "dobrot"

  superkarma: 0 21.11.2002, 21:09:35
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Přesně, nejhorší je, když se mu to povede. Taková zahrabaná kost pod kobercem za chvíli pěkně smrdí

  superkarma: 0 21.11.2002, 15:43:18
 4. avatar
  [1] Zluta [*]

  ano, přesně tak! Ten náš mi to chtěl předvádět zrovna včera. Dávala jsem mu za odměnu páreček (po kouskách), pak už bylo vidět, že už teda nechce, tak jsem mu ten zbytek - asi dva kousky - hodila pod čenich, jala se od něj odejít a najednou vidím, že čumákem ryje do koberce ve snaze ty dva kousky zahrabat Když mu necháme někdy olízat větší kost, musíme to dělat zásadně na balkoně nebo venku, protože v bytě si jí vždycky po olízání chtěl někam zahrabat

  superkarma: 0 21.11.2002, 07:37:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme