Domácnost

Vydejte se s námi za tajemstvím kávového aroma.

Káva. To není jen nápoj, který nás v kteroukoliv denní dobu vzpruží a pomůže nám lépe se soustředit na práci. Káva je také synonymum pro neskonalé potěšení. Už historie dokládá, že káva lidi sdružuje i inspiruje. A není to jenom její skvělá chuť, která má takovou moc. Je to také její opojné aroma. O tom, jak lidé objevili aromatické vlastnosti kávových zrnek, se již od 15. století vypráví zajímavá legenda.
Arabský poutník kdesi v Etiopii potřeboval rozdělat oheň, aby na něm mohl uvařit. Na oheň použil větve neznámé rostliny. Po chvíli ho zaujala libá vůně, kterou vydávaly ohořelé bobule. Pár jich rozdrtil mezi kameny a vhodil do kotlíku s vodou. A aromatický nápoj kawha byl na světě.
Aby kávové zrnko uvolnilo své úžasné aroma, musí se pražit. Teprve pak se káva stane tou „vaší kávou", na kterou dostanete chuť, sotva otevřete balíček. Pražení kávy, které probíhá s pomocí nejmodernějších pražicích strojů, je skutečným uměním a dává sortimentu kávy Jacobs výjimečné aroma, pro něž je nejvyhledávanější na našem trhu. Káva se nesmí pražit ani příliš mírně, ani příliš prudce. Čerstvě upražená káva potřebuje několik dní, aby její aroma naplno vyniklo.
Při výběru kávy je aroma rozhodující. Čich člověka, ačkoli není tak dokonalý jako u některých zvířat, dokáže rozpoznat jedinou molekulu výrazné kávové vůně mezi trilionem molekul vzduchu.

Jak nejlépe uchovat aroma kávy Jacobs?
- Kávu nezalévejte příliš horkou vodou. Ideální je voda blížící se varu, ne vařící nebo vychladlá. Nejlépe se aromatické látky uvolňují při teplotě vody 90°C – 100°C.
- K mytí kávových šálků a sklenic nepoužívejte saponáty. Raději nádoby pečlivě vymyjte horkou vodou. I nepatrná stopa saponátu by aroma kávy znehodnotila.
- Z obdobného důvodu umývejte kávové nádobí odděleně od ostatního. Malá kapka tuku pokazí aroma i chuť kávy.
- Balení kávy nenechávejte dlouho otevřené, aby káva nezvětrala a aroma nevyprchalo.
- Ke kávě také nepouštějte příliš světla a tepla. Plechovka kávy Jacobs se sice na poličce v kuchyni dobře vyjímá, ale dbejte, ať nestojí na místě, kam dopadá slunce a stoupá horká pára z vaření.
   
20.11.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Mně se po kafi vždycky hrozně rozbuší srdce, takže neexistuje, abych si ho dala třeba když potřebuju něco večer dělat

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:20:05
 2. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Landriel: Přesně, nescafé s mlékem

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:19:36
 3. avatar
  [10] Simba [*]

  Landriel: Bez mléka mi kafčo nechutná, a už vůbec ne kafe s lógrem.

  superkarma: 0 08.11.2003, 11:14:29
 4. avatar
  [9] Landriel [*]

  Káva mi taky moc voní, ale chuť nic moc, musím si ji dávat napůl s mlékem. A nejradši mám instantní Nescafé.

  superkarma: 0 18.10.2003, 14:17:56
 5. avatar
  [6] macourek [*]

  sarobrouk: přesně tak, jsem na tom stejně.

  superkarma: 0 20.11.2002, 08:43:05
 6. avatar
  [5] sarobrouk [*]

  Já bez kávy nefunguju. Ráno vstanu frčím do práce a tam si hned uvařím kávu, hodinku dvě po obědě si uvařím další kávu a večer s drahouškem doma si dáme společně kávičku. A když mám mezi tím žízeň, tak si udělám čaj nebo multivitamínovou tabletku. Ale kávička, to je lahoda. Nedovedu si bez ní představit život. Když jedu někam na výlet a nestihnu si ji dát a nikde není kávomat, tak jsem odpoledne už tak otrávená a bolí mě hlava, že sama ze sebou nemůžu vydržet. Jsem závislák.

  superkarma: 0 20.11.2002, 08:33:34
 7. avatar
  [2] Denča [*]

  já mám ráda oboje, zajít s kámoškou na kafčo to opravdu sdružuje Ale zase večer u televize, dát si čajík, taky super Jsem teď v práci a po obědě si dám kafíčko, ať neusnu

  superkarma: 0 19.11.2002, 10:08:14
 8. avatar
  [1] Kájina [*]

  kava krasne voniiiiiiiii ale jinak mi nechutna mam radeji cajicek

  superkarma: 0 19.11.2002, 08:40:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme