Domácnost

Nechte vaši kočku koukat z okna. Ona to prostě potřebuje.

Každá kočka, kocour, ba i komour (žertovné označení kastrovaného kocoura) se touží co nejvíce dozvědět o světě. Nemusí k tomu vždy mít volný příchod i východ z domu. Kočičí touhu uspokojí i okenní parapet či balkon, odkud se dá skvěle pozorovat venkovní kolot. Proto bychom jim měli v našem bytě vyhradit jakousi pozorovatelnu, kam mají neustále volný přístup. Pokud máme strach, a v mnoha případech bohužel opodstatněný, že by náš chlupatý kočičí mazlíček mohl z balkonu či okna vyskočit, vypadnout či jinak se skutálet a způsobit si pádem poranění, musíme zajistit jeho bezpečnost sítí, mříží, mřížkou nebo jinou nezdolatelnou překážkou.
Opravdu ve většině případů postačí místečko pouze tak velké, kolik potřebuje kočičí tělo v sedící poloze plus mrskající se špička ocasu v rozrušení i v dobrém rozmaru. Jinak okolí můžeme zastavit květináči, nebo jinými předměty. Avšak pozor! Místo si vybírá a určuje zvíře, nikdy nezkoušíme vnutit zvířeti náš návrh. Výsledkem prosazení námi přikázaného stanoviště bez předchozích konzultací s kočičím obyvatelem bývají shozené předměty a okousané květiny, jak se dotyčný tvor snaží vyskočit a uvelebit na té "pravé" vyhlídce.
Proto nejprve nechte kočku, ať si svou pozorovatelnu vybere sama. Bedlivě sledujte, kde se zdržuje nejraději a toto místo ji potom patřičně upravte. Nevyžaduje žádné speciální úpravy, jen dostatečný prostor k sezení či ležení, popřípadě tenký polštářek nebo dečku, avšak řádně připevněnou, aby nesklouzávala dolů při prudším pohybu.
Pokud nemáte dostatečně velký parapet, nebo dokonce chybí-li úplně, můžete si pomoci vlastní výrobou jednoduché vysoké židličky, třeba v podobě plošinky na "kuří nožce" v dostatečné výšce s okrajem okna. Když navíc stojánek obalíte pytlovinou, omotáte dostatečně silným sisalovým provazem nebo jinak "opolstrujete", připravíte tím vašemu zvířecímu miláčkovi ideální brousítko drápků.
   
01.11.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  A navíc je na kočičky za oknem hezký pohled pro kolemjdoucí.

  superkarma: 0 23.11.2003, 14:38:03
 2. avatar
  [20] Simba [*]

  Výhledy z okna milují i naše . Hlavně Anežka - ta má v oblibě okno se sítí proti hmyzu, možná má pocit většího bezpečí.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:56:58
 3. avatar
  [15] elfos [*]

  Souhlas, Adi... naše pejsina totéž - taky ráda koukala z okna. Vidíc venku psa, seřvala ho jak Alíka :-) ...

  superkarma: 0 02.11.2002, 06:45:25
 4. avatar
  [14] Adi [*]

  Nejenom kočičky, ale i pejskové se rádi dívají z okna. Máme doma a jeho oblíbená činnost je pozorování cvrkotu na ulici.

  superkarma: 0 01.11.2002, 17:53:29
 5. avatar
  [7] Lucylle [*]

  Nas Richard taky furt cucel z okna A nejstastnejsi byl,kdyz jsem k nemu prisla a koukala ven s nim.To vzdycky zacal prist-aniz jsem ho hladila

  superkarma: 0 01.11.2002, 14:01:04
 6. avatar
  [2] ZdenaA [*]

  Naše kočičky bachujou okolí ze zahrádky a nebo z balkonu z přízemí.

  superkarma: 0 01.11.2002, 08:08:21
 7. avatar
  [1] jankucharo [*]

  i teď v chladném počasí alespoň na minutu dvě vyběhnout na balkon a zjistit, zda je vše jak má... Pravda, už se jí zvědavost vymstila, neb spadla z pátého patra... naštěstí paní doktorka neshledala žádné zranění....jupí...

  superkarma: 0 01.11.2002, 07:26:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme