Domácnost

Kachny přinášející retrívr z Nového Skotska...

Pokud se vám bude zdát dnešní titulek poněkud jazykově krkolomný, pak vězte, že jde o doslovný překlad jednoho ze vzácných plemen známé rodiny retrívrů. V seznamech FCI, kam se dostal až v roce 1981, jej najdete pod jménem Nova Scotia Duck Tolling retrívr.
Nejenže je tedy nejmladší z retrívrů, ale je také současně nejmenší (kohoutková výška psa se pohybuje mezi 48 - 51 cm, feny jsou nižší o 3 cm). Klínovitá hlava s očima tvaru mandle v hnědé až jantarové barvě nese sklopené trojúhelníkovité uši. Jeho načervenalý až oranžovohnědý kožich se vyznačuje středně dlouhým chlupem, buď hladkým nebo na hřbetě mírně zvlněným. Bílé skvrny jsou povolené na hrudi, čele, konci ocasu či v podobě bačkorek na tlapkách.
Složité experimenty při křížení různých druhů již stávajících retrívrů pomáhali vylepšit mimo jiné i irský setr nebo kokršpaněl. Retrívří krev pulzující v jeho žilách jako by vyžadovala ředění vodou, rovněž tento sporý, živý pes miluje vodu, byť sebevíc studenou. "Liščí" retrívr na rozdíl od svých větších bratranců sice neplní hned každé přání, které vyčte v očích svého lidského protějšku, avšak snaží se proniknout až do jádra věci. Působí tedy, jako by danou věc nejprve promýšlel a pak si ji udělal po svém, přičemž se snaží ještě pochopit její účel. Z toho vyplývá pro cvičitele, že musí neustále dbát, aby se pes nezačal nudit, a musí jej správně motivovat.
Nepatří k neúnavným pracantům jako ostatní retrívři, ale na rozdíl od nich velmi dobře hlídá. Svůj vztah k cizím lidem upravuje podle chování svého majitele. V prostředí velkoměsta bude spokojený, pokud se dostane do rodiny, která se mu podobá svým temperamentem. Kanadští a američtí chovatelé přirovnávají chov tohoto plemene k burským oříškům, tzn. že by se měli chovat po dvou.
   
13.09.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Simba: No jo, ale to je důležité, aby se pak nový angličtinu neznající páneček nedivil, až mu pes přinese kachnu

  superkarma: 0 04.12.2003, 19:02:32
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  No, není nad doslovný překlad jména ...

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:29:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Testování intimní kosmetiky pro ženy z ČR a Slovenska
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Výzkum na téma kašel
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme