Domácnost

Musí kočka chodit na pravidelnou manikúru?

V zásadě platí, že u zdravého jedince se nemusíte o úpravu drápků vůbec starat. Kočka si je pravidelně a plynule s tím, jak jí dorůstají, obrušuje sama.
Pokud kočku chováte pouze v bytě, je správné vyhradit jí k tomuto účelu vlastní místo. Tak se také vyhnete potrhání koberců či potahů na křeslech a postelích. Postačí pouhé prkénko či špalíček, na který připevníte látku s drsnějším povrchem. Je taktéž vhodné a žádoucí, aby se tyto "pilníčky" nacházely v bezprostřední blízkosti pelíšku. Předem varuji před násilným zákrokem, neboť kočky po něm často propadají depresím. Mimo jiné si kočka stejně pudově brousí již takto ubroušené drápky dál a může si tímto chováním způsobit sama zranění, nebo stejně dál páchat škody na zařízení bytu.
Ovšem i v životě koček nastanou chvíle a situace, kdy péči o jejich drápky musíte převzít do svých rukou vy. Jestliže kočku musíme po lékařském zákroku na delší dobu znehybnit, mohly by drápky bez našeho zásahu zarůstat do lůžka. Také u starých koček je lépe tuto činnost dodatečně pohlídat, alespoň jednou měsíčně kontrolně prohlédnout stav drápků a případně je pomoci přibrousit. Občas tento zákrok musíme provádět i u sajících koťat, aby ostrými drápky neporanily matku či ostatní sourozence z vrhu. Vždy však postupujeme velmi opatrně, pečlivě a jemně, abychom svým zákrokem nenadělali více škody než užitku. Poranění způsobené pilníčkem či špatně ubroušeným drápkem je často bolestivé a špatně se hojí, proto se ve sporných situacích raději obrátíme s prosbou na veterináře.
   
07.08.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Viděla jsem otřesný případ zarostlého drápku a ti lidi si toho všimli až za dlouhou dobu. Nechápu.

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:38:10
 2. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Simba: já vždycky přijedu k rodičům a nastoupím na stříhání. Ríša hrozně škrábe a s ostříhanýma to tak nebolí

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:37:48
 3. avatar
  [15] Simba [*]

  Uf, ještě že naše si drápky obrusují venku samy, nedokážu si představit jim je stříhat.

  superkarma: 0 06.11.2003, 15:53:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme