Zdraví

Aha, to známe, myslíte si: A) nemíchat alkohol, B) dopřát žaludku podklad, C) pít vodu… A já na to: C je správně, dnes bude řeč o

Aha, to známe, myslíte si: A) nemíchat alkohol, B) dopřát žaludku podklad, C) pít vodu…
A já na to: C je správně, dnes bude řeč o vodě!

Voda - do slova a do písmene životadárná tekutina, kterou stále nějak nebereme vážně. Tedy teď budu mluvit za sebe. Měla bych se nad sebou vážně zamyslet, protože strašně málo piju. Ráno hrnek čaje, v práci několik hrnků kafe, sem tam sklenka minerálky a večer skoro nic.
Jsem nepoučitelná, i když všude čtu, že za vrásky, celulitidu, problémy s váhou, depresi, únavu a bolest hlavy může nedostatek vody. Devadesát procent populace prý trpí dehydratací. To je neskutečné číslo, že? 

A aby vám to nebylo málo, můžu pokračovat v dalším výčtu neduhů, které může způsobit nedostatek tekutin:  Špatný krevní oběh, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, infekce močových cest, problémy se zažíváním… to všechno zní logicky, ale že by k tomu patřilo i riziko rakoviny prsu a tlustého střeva? Až se mi orosilo čelo. Moment, letím si koupit láhev vody. Už mám v sobě dvě deci (vody) a mohu pokračovat.

Tak tak, „Bez vody není života,“ říká latinské rčení, a má pravdu. Nebo také známe: „Hlad je převlečená žízeň,“ a výzkumy to potvrzují.
Ve třech čtvrtinách případů, kdy máme pocit, že nám hlad kroutí vnitřnostmi, trpíme jen docela obyčejnou žízní. Zmizí, jakmile do sebe vpravíme odpovídající množství tekutin. Na ročním období prý nezáleží, protože v suchých a přetopených místnostech z nás voda odchází stejně rychle jako za parných letních dnů. Vodu si tělo nekompromisně žádá za každých okolností a bylo by pošetilé si myslet, že ho uchlácholí pár sklenek vody denně, prokládaných hrnky kávy, která vodu, jak známo, nedává, ale naopak bere. Stejně jako alkohol a černý čaj.

Tak kolik toho vlastně do sebe musíme denně nalít, abychom tělu zajistili svěžest a předešli těm strašlivým, dříve jmenovaným neduhům? Lékaři doporučují alespoň dva a půl litru denně. A to nejlépe čistou vodu bez bublinek, bylinkové nebo zelené čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy a pozor, s mírou můžeme i pivo. Pivo je prý nejlepší iontový nápoj a třetinka denně nás obohatí o spoustu potřebných vitaminů a minerálů.

Ach jo. Vždycky jsem měla pocit, že tolik vody do sebe prostě nedostanu. Tak se to budu muset naučit, protože nechci vrásky, celulitidu, zažívací potíže, bolesti hlavy… a rakovinu prsu už vůbec ne!

A co vy, ženy-in, jak jste na tom s pitím?
Můžete se pochválit, nebo jste stejný lajdák jako já?
Kolik toho denně vypijete a co?
Napište mi.

archivní článek
   
30.09.2007 - Zdraví - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] micinka.juli [*]

  Blueberry: pokud vím,tak naše tělo obsahuje asi 70% vody (možná je to víc,možná míň,nevím přesně) a ta se samozřejmě odpařuje a vypotí a vyloučí močí, takže se musí doplňovat.
  někde jsem četla,že žízeň je už volání o pomoc,má se pít právě,když žádnou žízeň necítíš,prostě v průběhu dne...jako jídlo

  superkarma: 0 30.09.2007, 22:54:38
 2. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Me by zajimalo, proc teda nemam zizen, kdyz to telo tu vodu tak silene potrebuje? Piju, ale musim se nutit, protoze proste nemam zizen.

  superkarma: 0 30.09.2007, 19:56:50
 3. avatar
  [3] micinka.juli [*]

  já piju neustále,když ne,bolí mě hlava a cítím sucho po celém těle,jsem zvyklá,naopak nutím své okolí,ať taky pije
  v práci piju čaje,v létě je ředím ledovou vodou,kávu jen po ránu,ale sklenici vody nebo šťávy k tomu,na žízeň
  klukovi do školy dávám litrovou lahev a kontroluju,kolik vypil,když nevypije,dostane za úkol to přede mnou dopít a pak ještě další,aby doplnil. taky přišel ze školy,že ho bolí hlava a neměl vypitou svou lahev...
  beru to jako samozřejmost,hodně pít,nosím s sebou pořád půllitrovou lahev a doplňuju vodu

  superkarma: 0 30.09.2007, 19:40:38
 4. avatar
  [2] átéčko [*]

  Věrulinka: To já také. Piju filtrovanou vodu.

  superkarma: 0 30.09.2007, 18:04:41
 5. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  musím se pochválit,mám naučené,že pořád mám u sebe sklenici vody a popíjím pravidelně.2-2,5 litry a v létě 3 litry denně vypiju

  superkarma: 0 30.09.2007, 08:17:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme