Zdraví

Masáž se stala běžnou součástí moderního způsobu života, nevnímáme ji jako zbytečný luxus, ale spíše jako druh relaxace nebo dokon

Původ masáže najdeme již v dávných dobách, neboť i primitivní člověk věděl, že bolest zraněného či nemocného místa zmírní, když si jej bude třít. Rovněž únavu či nedostatek energie vyřešil pomocí hnětení svalů.
První písemné známky o masáži máme z roku 2800 př.n.l. z Číny, později z Indie, Thajska a samozřejmě z Egypta, Řecka, Říma. S úpadkem starověké kultury došlo i k úpadku zdravovědy, kterou se podařilo oživit až v XVI. století v době renesance ve Francii.

Nyní se masáž stala běžnou součástí moderního způsobu života, nevnímáme ji jako zbytečný luxus, ale spíše jako druh relaxace nebo dokonce nutnost.
Je nesporné, že masáž působí pozitivně na fyzický i duševní stav, více si uvědomujeme hodnotu vlastního zdraví, která souvisí se stále se zvyšujícími nároky na práci, výkonnost a celkovou kondici. Masáž je tedy velice vhodný způsob k harmonizaci těla i duše, a tedy k dosažení vysoké kvality života.

Nabídka masáží se dnes neustále rozšiřuje a kromě masáže klasické se setkáme s různými „exotickými" technikami.
Velkým hitem je Hot Stones Therapy, tedy masáž horkými lávovými kameny. Jde o tradiční masáž známou již 5 tisíc let a využívanou při kmenových rituálech starých Inků a Mayů, v Mezopotámii, Indii, ajurvédské a čínské kultuře.

V České republice je tato masáž spíše novinkou, aplikovanou teprve pár let. Původně se používaly čedičové kameny vyhlazené pohybem řek a moře a prosycené solí a minerály a v kombinaci s nahříváním navodily příjemný pocit pohody. Postupně se vyvinulo několik druhů masáží lávovými kameny, lišící se množstvím použitých kamenů a typem masáže.

Hot Stones Therapy je metoda pocházející z Havajských ostrovů a využívá speciální havajské masážní techniky a účinek exotických aromatických olejů. Kameny se nahřívají ve vodní lázni, přikládají se na energetické body a následně se jimi provádí masáž.

Tato metoda je jednou z nejefektivnějších k dosažení rovnováhy těla i mysli, navozuje pocit uvolnění, přináší hlubokou fyzickou i psychickou úlevu, klid a harmonii, uvolňuje pozitivní emoce, udržuje je v rovnováze a vyvolává pocit bezpečí.
Kameny mají vysokou energetickou vibraci, absorbují, udržují a postupně uvolňují teplo, a tím odbourávají blokády na meridiánech.

Výsledkem je dlouhodobé: 
- prohřátí celého těla
- stimulace krevního oběhu
- uvolnění a stimulace skrytých svalových skupin
- okysličení tkání 
- zklidnění nervového systému a odbourávání nahromaděného stresu
- posílení paměti a koncentrace
- posílení imunitního systému
- hluboké detoxikační účinky
- urychlení metabolismu
- úprava vodního hospodářství v těle
- úprava zažívacích potíží
- zmenšení klimakterických obtíží
- zmírnění problémů s nespavostí
- antidepresivní a analgetická účinek

 Dále působí při rekonvalescenci, při ztrátě tonusu pokožky a při celulitidě.

Masáž se naopak nesmí provádět, pokud trpíte některým z uvedených problémů:
- vysoký krevní tlak
- křečové žíly
- záněty
- otevřené rány a modřiny
- hypersenzitivita na teplo
- onemocnění srdce
- epilepsie
- diabetes
- kožní infekce
- infekční onemocnění
- sluneční popáleniny
- menstruace
- těhotenství

Archivní článek
Ve spolupráci se studiem Cairo.

   
30.09.2007 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Vivian [*]

  Tak já zase trpím problémem zvaným těhotenství a taky nevidím důvod, proč bych si měla odpírat masáže... Ale asi se to týká akorát té masáže s tím nahřátým kamením

  superkarma: 0 30.09.2007, 00:38:33
 2. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Já se tedy podrobuji masáži, i když trpím problémem zvaným menstruace Ještě mě to nezabilo , naopak je to velmi příjemné. A speciální těhotenské masáže, pokud vím, existují taky

  superkarma: 0 30.09.2007, 00:11:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme