Domácnost

Co znamená, když vaše kočka mňouká, vrní, přede, mručí nebo kviká?

Musíme si uvědomit, že kromě všeobecně přijaté mluvy těla a některých konkrétních zvuků, ať již je to mňoukání, vrčení, předení, hučení apod., si vytváří každá kočka ještě své zvláštní individuální gesta a hlasové projevy.
Tyto projevy bychom se měli snažit poznat a porozumět jim, abychom co nejlépe se svou kočkou vycházeli a mohli ji v případě potřeby pomoci. Zrovna tak si kočka rychle přivykne na tón a způsob vaší mluvy a mimoslovní signalizaci vašich gest. Proto také velmi citlivě a rychle zareaguje na veškeré změny ve vašem chování, neboť se neřídí podle slov. Budete-li ji klidným a laskavým hlasem říkat vypadni, odejdi apod., bude reagovat spíše na tón pronášené zprávy spojený s gesty, než na její obsah.
Předení u všech koček znamená pouhé vyjádření spokojenosti. Avšak pozor, je-li předení zabarveno mručením, vypovídá o bolesti. Tlumené předení zakončené zavrčením říká, že vaší kočce došla trpělivost. Zlobu kočka vyjadřuje vrčením nebo hučením. Na pozdrav vám zamňouká, ale také vás tím může o něco žádat. Krátkým mňouknutím až zakviknutím dává najevo, že vás zaregistrovala, prostě odpovídá na vaše oslovení. Leknutí vyjadřuje krátkým zahouknutím. Chystá-li se k obraně či varuje-li útočníka, zasyčí. Kojící kočka tlumeným vrčením varuje koťata před nebezpečím, vás a jiná zvířata naopak varuje předtím, abyste se nedotýkali jejich koťat, pakliže předcházející zvuk ukončí zvýšeným tónem.
Radím vám proto, abyste si vždy všímali u nových zvuků všech okolností, které při jejich použití nastaly, případně si je i někam poznamenali. Je také vhodné, upozornit přátele a lidi, kteří se vám budou o vašeho mazlíčka v době vaší nepřítomnosti starat, na některé zvukové signalizace, zvláště následuje-li po nich záporná emoce či přímo vyvolávají-li nervozitu, vztek či útok (např. když se vaší kočky zmocňuje zlost a vztek při hlasitě pouštěné hudbě).
   
29.07.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Vrčící kočky jsou úžasné

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:40:11
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Simba: Nebo zdraví, některé kočky způsobně zamňoukají, když přijdou do místnosti

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:39:48
 3. avatar
  [11] Simba [*]

  Mají nás okoukané, přesně poznají nálady, tón hlasu, mimiku, gesta ... a podle toho se chovají.
  Mńoukáním na sebe většinou jen upozorňují.

  superkarma: 0 06.11.2003, 15:38:28
 4. avatar
  [6] pajda [*]

  ŽCo to znamená...že se kočka učí cizí jakzyky????????

  superkarma: 0 29.07.2002, 20:28:50
 5. avatar
  [5] clarCa [*]

  můj kocour štěkal.... když mu byl rok, tak si předchozí páníčkové pořídili štěně vlčáka... štěně si chtělo hrát, ale roční kočka je už dospělá a "nerozumí" tomu... a vlčák je dost velkej, aby dal kočce zabrat.... tak se holt naučil "psovsky", aby se s ním domluvil... ALe asi po dvou letech to přestal dělat.... snad na tu zkušenost zapoměl...

  superkarma: 0 29.07.2002, 19:19:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme