Domácnost

Řeč kočičího těla aneb Co znamená, když vás kočka hladí tlapkou, mhouří oči nebo švihá ocasem?

Pokud se s někým chceme bez nesnází dohovořit, slouží nám k tomu slova, proto se pro snadnější a lepší komunikaci učíme cizím jazykům. Pořídíme-li si kočku, měli bychom se také něco dozvědět nejen o zvucích, které vydává, ale též o běžném a důležitém komunikačním prostředku v říši zvířat - řeči těla.
Pokud se nám kočka hlavou otírá o nějakou část našeho těla, ujišťuje nás o své lásce, oddanosti, ale též se dožaduje pomazlení anebo signalizuje nastupující či propuklou říji.
I takové obyčejné postavení uší dokáže o mnohém vypovědět, např. uši postavené zpříma vyjadřují zvědavost, jejich sklopením dozadu nám dává první výstrahu a pokud dojde až na jejich přiložení k hlavě, následuje zaútočení.
Stejně tak musíme věnovat pozornost očím - v široce roztažených zorničkách se skrývá strach, naopak jejich přivírání vyjadřuje spokojenost a ospalost.
Rozvážné prohlížení světa kolem sebe občas přerušeného olizováním srsti je výrazem dokonalé pohody.
Hlazení packou si obzvláště važte, neboť vaše kočka vám sděluje, že je na vás velmi úzce citově připoutána a snaží se vám projevit všechnu svou něhu.
Hlasitým broušením drápků vás zase upozorňuje na svou přítomnost a dožaduje se pozornosti.
Pakliže nahrbí hřbet, chce vás zastrašit, upozornit na svou připravenost k obraně či jen vyjádřit maximální vzrušení.
Vždy je také výhodné sledovat ocas. Jeho svěsení vypovídá o únavě, ztrnulé svěsení o odporu a zklamání, natřásání o zlosti. Zájem se projevuje jemnými pohyby špičkou ocasu, nejistota pomalými pohyby celým ocasem. Varování přichází s mrskáním napjatým ocasem a jeho držení v pozici ztrnule dozadu hovoří o chystaném útoku. Z ocasu hrdě a neseného vzhůru vyzařují jen kladné emoce, buď radostné vzrušení v případě uvolněné špičky, či připomíná-li vám hrdě vztyčený praporec, svědčí o spokojenosti.
   
17.07.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Kočičí řeč je zajímavá a jenom ten, kdo jí porozumí, ví vlastně, jaké číči jsou. Pro ostatní jsou třeba sobecké a nespolečenské, ale ve skutečnosti je to jinak.

  superkarma: 0 24.11.2003, 16:49:01
 2. avatar
  [14] Simba [*]

  To rezatobílé kotě je nádherné . Mám ráda kočičí projevy náklonosti, ducání hlavou, jemné položení tlapky a v očích otázka "Půjdeme se hýčkat?" ...ˇ

  superkarma: 0 06.11.2003, 15:12:37
 3. avatar
  [9] Ja [*]

  Takhle nějak to u nás vypadalo, dokud se mi moje bílá perská kočička, slyšící na jméno Bobeš, neztratila. Přád ji hledám, ale zatím nic. Ztratila se v Praze-Hostivaři, naproti INTERSPARU. Kdyby o ní někdo něco věděl, prosím ozvěte se. Měla jsem ji deset let a moc se mi po ní stýská.

  superkarma: 0 17.07.2002, 15:36:14
 4. avatar
  [6] Lucylle [*]

  Nas Risa(persky kocour byly s oranzovyma ocima) mliko vubec nesmel,protoze po nem mel prujem(a to potom dostat z tech chlupu )Jinak byl vybornej,byla s nim strasna sranda,furt jsme si hrali-na schovavanou,na honenou!To on cekal v kuchyni,ja se ukryla v obyvaku a az jsem ho zavolala,tak me prisel hledat A pak jsem na neho vybafla a on valil do kuchyne a tam delal,ze nic,lizal si zurive nohu a delal,ze se nelekl On se strasne rad predvadel,jak je krasnej a kolikrat treba chtel vyskocit na kreslo nebo operadlo sedacky a nevyslo mu to-spadl A jak videl,ze se mu smeju,tak se urazil a pak se mnou nemluvil Normalne jsem urazila jeho jesitnost!Ach jo,uz ho nemame skoro tri roky a tak se mi po nem styska Kazdej den na nej myslim,na svyho Risu

  superkarma: 0 17.07.2002, 09:55:29
 5. avatar
  [1] jankucharo [*]

  Manžel nedávno šokoval rodinu, když přinesl malý černý chlupatý kočičí uzlíček. Dnes jsou kočičií holčičce tři měsíce a poznali jsme vše v článku zmiňované.Naše Míca si však oblíbila mléko, vodou pohrdá. Tedy pohrdá, jak kdy, když se sprchuji, vleze do koupelny, vyskočí na vanu a tu na mne juká zleva, tu zprava, pak šup na baterii, to je kočičí balet ustát to, a čeká až skončím. Následuje skok do vany, čichem zkoumá použitý sprchový gel a nakonec mi olíže nohy:-) No a večer si je schopna přijít pro pohlazení, pomazlení, začne tiše příst, stočí se na rameni i kolem krku, nechá se drbat na hlavě a je spokojená. Běda když drbání ustane, tlapkou se dožaduje pokračování....

  superkarma: 0 17.07.2002, 07:43:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme