Domácnost

Proč myslet již dnes na důchod?

Jedním z hlavních bodů letošních volebních programů všech politických stran byla reforma důchodového systému. Především proto, že o její nezbytnosti a kritickém stavu se ví již několik let, dosud však byly realizovány jen některé dílčí kroky. Názorové spektrum politických stran na řešení je však rozdílné, proto dosud nedošlo ke shodě, a ani po vítězství ČSSD nemůžeme očekávat převratné změny současného stavu. Lze tedy předpokládat, že i nadále bude hlavním pilířem povinný průběžný státní systém. I přes některé změny, jako bylo zpřísnění pravidel pro předčasný odchod do důchodu či posunutí věkové hranice odchodu do důchodu, se nachází státní systém od roku 1997 v deficitu, který v současné době činí ročně cca 20 mld. Kč ročně. Demografický vývoj, jehož hlavním znakem je klesající porodnost a prodlužování průměrného věku dožití, čímž roste počet důchodců připadající na pracující část obyvatelstva, dává předpoklad k dalšímu prohlubování tohoto deficitu. Ruku v ruce s tímto stavem dochází zákonitě také ke snižování poměru mezi průměrným vypláceným důchodem a průměrnou hrubou mzdou, tedy ke snižování životní úrovně důchodců.
Navíc má ČSSD v plánu motivovat ženy i muže k tomu, aby dobrovolně pracovali co nejdéle. A ve střednědobém horizontu připouští další diskusi o zvyšování věkové hranice pro odchod do starobního důchodu. Kdy si tedy budeme užívat zaslouženého odpočinku a hlavně za co? Současný i potenciální český penzista se dnes v naprosté většině spoléhá na penzi, kterou dostává od státu. Ale jak všichni víme z praxe, při současných životních nákladech, které jistě nebudou klesat, si za průměrný státní důchod moc neužijeme. Věřím, že většina z vás stále silněji vnímá, jak velké nám hrozí riziko neúnosného poklesu životní úrovně po odchodu do penze. Paradoxně se však jistě všichni na tuto dobu těšíme. Zajisté znáte ty představy: až budu v důchodu, to si budu užívat, budu mít konečně čas na své koníčky. Ten si chce lebedit na zahrádce či na chaloupce, onen cestovat, další chce splatit svůj dluh kulturním zážitkům, na které neměl v pracovním shonu čas. Nahlížíme na toto období jako na příležitost zúročit životní zkušenosti, chceme si je aktivně „vychutnat“. V penzi bychom měli být na vrcholu z hlediska vnímání hodnoty života, daru, který je neopakovatelný a bylo velkou chybou připravit se o možnosti, které toto životní období skýtá.
Ovšem realizace našich záměrů něco stojí. Peníze. Od státu je nečekejme, zázrak se nestane, životní úroveň důchodců podle našich představ (ale ze „státních“ důchodů) je v nedohlednu. I když spoření na penzi nemá v dnešní české společnosti tradici a není to zatím vnímáno jako nutnost, rozumní lidé, kteří nechtějí slevit ze svých požadavků a snů, již pochopili, že si budou muset pomoci sami. A na druhou stanu lze označit český národ za spořivý, což dokládá oficiální údaj o nárůstu vkladů domácností. Otázkou pro spořivé však zůstává, kam s penězi, aby se rozmnožovaly a byly navíc v bezpečí. Je až s podivem, jak vysoký podíl naspořených peněz nám zůstává „ve slamníku“ či na velmi „výhodných“ běžných účtech a vkladních knížkách. Beru to jako pozůstatek konzervativního myšlení minulosti, nicméně v těchto instrumentech peníze vlivem inflace ztrácejí každoročně svou hodnotu. Ani termínované vklady nám nezachovají z důvodu všeobecného poklesu úrokových sazeb reálnou hodnotu našich vkladů. Ano, je tady stále ještě docela výhodné stavební spoření či životní pojištění.
A také penzijní připojištění. Jde o dobrovolný systém uzákoněný a podporovaný státem v reakci na nepříznivý vývoj naznačený v úvodu tohoto článku a fungující jako druhý pilíř důchodového systému. Jeho cílem je umožnit účastníkům penzijního připojištění vytvořit si finanční rezervy a dodatečné příjmy pro období, kdy budou především odkázáni na státní důchod, a zajistit si tak vyšší životní standard v důchodovém věku. A to by asi chtěl, předpokládám, každý z nás. Penzijní připojištění je svým charakterem dlouhodobé investice ideální finanční produkt, který již při relativně nízkých úložkách může spolu s výhodami od státu přinést svému uživateli velmi příjemnou výslednou částku.
Věřím, že jste po přečtení tohoto článku nalezli odpověď na otázku v jeho titulku. Svůj názor můžete vyjádřit prostřednictvím naší miniankety na hlavní straně či zaslat e-mailem do redakce. Všechny dotazy předáme odborníkům a ještě se k nim v této rubrice vrátíme.

Ing. Tomáš Matoušek, výkonný ředitel Penzijního fondu České pojišťovny

Tento článek vznikl ve spolupráci s Penzijním fondem České pojišťovny
   
04.07.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Zatím nespořím, kdo ví, jak to jednou všechno bude a jestli vůbec do nějakého důchodu půjdu

  superkarma: 0 04.12.2003, 18:48:36
 2. avatar
  [15] Léthé [*]

  Nás taky donutil zaměsnavatel založit si důchodové pojištění,ale je tady alespoň výhoda,že nám na to připlácí 500 kč měsíčně ,což není jistě zanedbatelná částka.Mám i několik životních pojistek,ale věřte mi,že ani já moc nepočítám z tím,že bych si tyto peníze někdy v důchodu užila Jestli zrovna nezkrachuje pojišťovna,tak se odchod do důchodu bude natolik odsouvat,že se stejně nedočkám a kdyby náááááhodou ano,tak přesně jak jste psali...v přepočtu na EU a po různých inflacích mi z toho zůstane tak akorát na zrní pro holuby v parku.

  superkarma: 0 05.07.2002, 10:45:58
 3. avatar
  [6] Kájina [*]

  ja jsem si duchodovy pojisteni zaridila, ale v prosinci ho jdu zrusit, protoze je mi to zatim na , je mi 20 a do duchodu mam snad daleko to si radsi za ty penize ted neco koupim

  superkarma: 0 04.07.2002, 13:58:16
 4. avatar
  [3] medved [*]

  me zamestnavatel vlastne donutil zalozit si penzijni pripojisteni a moc happy z toho teda nejsem ...do duchodu je tak strasne daleko, muze se prihodit tisic veci jak me tak pojistovne a tak mi pripada, ze ty penize jen hazim do cerne diry pro nic za nic ...pri zvysujicim se prumernem veku je prece vic nez zrejme, ze ja do duchodu pokud do nej vubec nekdy pujdu, tak tak v 70 nejdriv...takze mi nejake pripojisteni pripada fakt jako uplna pitomost

  superkarma: 0 04.07.2002, 09:55:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme