Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Pokud jste majitelkou jemných vlasů, máte situaci s péčí a  úpravou účesu o něco složitější. Vaše vlasy se brzy po umytí mastí, plihnou a nemají objem. A vy byste si přitom tolik přála odcházet od kadeřníka třeba s módní ofinou nebo dlouhými vyžehlenými vlasy. Pokud jemným vlasům poskytnete kvalitní péči a zvolíte správný střih a styling, můžete se pyšnit krásným a módním účesem i vy.

Co jsou vlastně jemné vlasy, proč je někdo má a jiný ne, jak o ně správně pečovat a jaký zvolit účes? To jsou otázky, na které se pokusíme právě teď odpovědět.

 

Pár slov na úvod

Proč nemáme všichni stejné vlasy? Důvodů je hned několik.

 • Každý máme jiné geny, jiné předky, patříme k jiné rase.
 • Roli hraje stav organismu každého jedince (např. věk, výživa, pohlaví, stav hormonů, zdraví, stres, nemoci atd.)
 • Důležité je prostředí, ve kterém žijeme (množství slunečního záření, vlhkost vzduchu, znečištění ovzduší a mnoho dalších)

 

V našich zeměpisných šířkách se po celá staletí potkávaly míchaly různé národnosti, proto  zde dnes najdeme lidi s různými barvami vlasů, s vlasy jemnými nebo silnými, kudrnatými nebo rovnými, řídkými či velmi hustými.

 

 

Jemné vlasy

Podle učebnic mohou za jemné vlasy především geny našich předků ze severu Evropy. Pro ně jsou totiž světlé, jemné, rovné a někdy i slabé vlasy charakteristické. Navíc také světlé vlasy bývají obvykle jemné.

Kromě genů, které určují stav vlasů od narození, tu jsou ještě další faktory, které mohou způsobit to, že se naše vlasy stanou jemnými.

Vlas může být na hlavě i několik let, jeho ochranná vrstva je tak čím dál slabší a vlas se stává jemnějším. Dále na vlas působí i opakovaný růstový cyklus vlasů, stav výživy těla, hladina hormonů, léky, onemocnění – to vše charakter vlasů ovlivňuje.

Kromě těchto vnitřních vlivů jsou tu i vlivy vnější. Patří sem třeba způsob mytí, barvení vlasů, trvalá, sušení, ale také prostředí, ve kterém se pohybujeme. V průběhu života se stav vlasů mění a my tyto změny můžeme často sami ovlivnit. K lepšímu, ale i k horšímu.

 

Jemné vlasy a vhodný účes

Pokud máte jemné vlasy, držte se několika pravidel a rad, které vám situaci pomohou ulehčit.

 • Zapomeňte na dlouhé vlasy, které vám budou ležet zplihle na zádech.
 • Vhodnější jsou účesy z krátkých a polodlouhých vlasů.
 • Objem účesu je možné ovlivnit kvalitním střihem, vizážista nebo kadeřník doporučí správný typ podle tvaru obličeje.
 • Krémové stylingové přípravky (gely, vosky, lepidla) používejte velmi opatrně. Jemné vlasy zatíží, takže rychleji zplihnou.
 • Odborníci nedoporučují při tvorbě účesu používat ztenčování vlasů a úpravy břitvou.

 

Jemné vlasy a mytí

·         vlasy se mohou mýt tak často, jak je třeba, jen je důležité používat kvalitní šampón a vynikající kondicionér, čas od času doplnit péči i o masku nebo intenzivní objemovou nebo regenerační kúru

·         pro mytí jemných vlasů doporučujeme zvolit kosmetiku vždy podle typu vlasů (mastné, suché, normální, s lupy) a z této nabídky zvolit tu nejšetrnější, vhodné jsou balzámy a kúry v rozprašovači. Například Gliss Kur Regenerační Expres balzám nebo Gliss Kur regenerační sprej Liquid Silk.

·         pro jemné vlasy nedoporučujeme užívat šampony typu 2 v 1, vždy je vhodnější zvolit 2 samostatné přípravky

·         vlasy umývat jen mírně teplou vodou

·         vlasy po umytí neždímat, nerozčesávat násilím a netřít příliš silně ručníkem

 

 

Jemné vlasy a styling

 

·         jemné vlasy většinou tvarujeme do účesu tak, aby vypadal objemný

·         pro tvarování účesu doporučujeme používat přípravky typu VOLUME, tedy na objem účesu. U těchto přípravků je někdy doporučována aplikace až ke kořínkům. Ostatní typy přípravků naopak není vhodné nanášet až ke kořínkům.

·         u jemných vlasů je třeba zdůraznit použití jen malého množství stylingových přípravků, příliš mnoho tužidla, gelu nebo laku způsobí opačný efekt, vlasy jsou pak příliš zatížené a plihnou ještě více

·         také volba správného stupně fixace je velmi důležitá. Na jemné vlasy nepatří přípravky silně tužící, jak se často mylně domníváme. Používat bychom měli výrobky označené „soft“ nebo „jemný“. Pokud však toužíme po maximálním objemu, je nezbytné použít přípravek s velmi silnou koncentrací složek podporujících objem: jemné vlasy totiž potřebují „více síly“, která je nadzvedne dál od hlavy a způsobí dojem objemného účesu. Takovými přípravky jsou například nový lak na vlasy a pěnové tužidlo 3 Weather Taft Volume Power ultra silně tužící, vhodné i pro jemné vlasy. Nová receptura s Push-up lift efektem zajistí perfektní objem po celý den už od kořínků.

·         Při úpravě vlasů je třeba dbát zvýšené opatrnosti používat přístroje s dobrou regulací teploty. Při fénování volte jen mírnou teplotu vzduchu.

·         Kulmy a žehličky na vlasy používejte jen opravdu výjimečně, vždy jen na suché vlasy a pouze na krátkou chvilku.

 

Jemné vlasy a barvení

 

·         pokud nejsou vlasy poškozené, může jim dobře a kvalitně provedené barvení i prospět, neboť barva vlas vyplní, vlas se stane objemnější.

·         vhodně zvolená barva nebo kombinace barev může opticky zvětšit objem účesu

·         tmavé, jemné a řídké vlasy někdy příliš zdůrazňují prosvítající pokožku hlavy, zesvětlení vlasů tento efekt odstraní.

·         pro jemné barvené vlasy doporučujeme ty nejšetrnější šampony určené pro barvené a jemné vlasy.

·         pro následnou péči jsou velmi vhodné bezoplachové kúry a balzámy, které nezatěžují vlasy a nepůsobí tak nadměrné plihnutí vlasů. Těchto přípravků je na trhu dostatek, je nutno volit takové, které působí na objem vlasu a na ochranu barvených vlasů. Doporučujeme používat například přípravky Schauma Pro lesk barvy, které nabízejí lehkou regenerační péči.

·         u bezoplachových balzámů doporučujeme takové, které chrání barvu vlasů nebo obsahují látky s efektem VOLUME, tedy na objem účesu (tento efekt vzniká potažením vlasu mikrofilmem, který vlas účinně chrání a zároveň zvětší jeho objem přidáním této vrstvy). Oplachové balzámy se nanáší jen na konečky vlasů, nikoliv ke kořínkům! Po stanovené době působení je nezbytně nutné vlasy dokonale opláchnout vlažnou vodou.

 

Jemné vlasy a trvalá

 

·         na jemných vlasech by měl trvalou provádět vždy jen odborník, který podle stavu vlasů, pokožky a zvoleného typu účesu také navrhne vhodný typ trvalé

·         trvalá může výrazně napomoci zvětšit objem účesu, zabránit plihnutí a velmi často pomůže vyřešit i problém přílišné mastivosti vlasů

·         doporučit můžeme i objemovou trvalou, která se z vlasů vymývá asi 6 týdnů a nevzniká u ní problém s odrosty vlasů

·         na jemné trvalené vlasy doporučujeme používat intenzivní kúry, které zacelují poškozenou strukturu vlasů. Ideální jsou tzv. leave-in přípravky, tedy kúry a balzámy které po umytí vetřeme do vlasů po celé délce a již neoplachujeme. Velmi vhodné je použít Regenerační fluid pro okamžitou regeneraci Gliss Kur Asia Beauty.

 

Jemné vlasy a výživa

 

Odborníci na výživu se shodují, že dobře vyvážená strava a dostatek tekutin zajišťují lidskému tělu vše potřebné pro optimální stav a vývoj, tedy i pro stav a růst vlasů.

 

 • některé vitamíny a minerály jsou pro udržení krásných vlasů dokonce nezbytné. Proto je třeba dbát na dobře vyvážený jídelníček nebo doplnit výživu o vitaminové preparáty určené pro podporu vlasů, kterých je na trhu celá řada.
 • Nezbytné vitamíny pro krásné a zdravé vlasy - které to jsou?
  • Vitamin A – antioxidant, jeho zdrojem jsou ryby, játra, maso, mléko, sýry, vejce, špenát, brokolice, zelí, mrkve, broskve, meruňky
  • Vitamin C – antioxidant, najdete ho v citrusech, jahodách, kiwi, ananasu, rajčatech, bramborech, tmavozelené zelenině, v zeleném pepři.
  • Vitamin E – antioxidant, prokrvuje vlasovou pokožku a dodává vlasům hebkost. Je obsažen  v rostlinných olejích, sojových bobech, semenech, ořechách, fazolích a listové zelenině
  • Biotin – pomáhá produkovat keratin, pomáhá předcházet šedivění a vypadávání vlasů. Jeho zdrojem jsou pivovarské kvasnice, zrna, vaječné žloutky, játra, rýže, mléko
  • Inostol – stimuluje funkci vlasového folikulu. Najdete ho v zrnech, pivovarských kvasnicích, v játrech a citrusech
  • Z dalších vitamínů jmenujme: Niacin (vitamin B3), kyselina pantotenová (vitamin B5), vitaminy B6 a B12
 • stejně důležitým faktorem, jako je výživa, je i psychická pohoda, dostatek spánku, omezení stresu, alkoholu a kouření.
 • Je třeba hodně trpělivosti a důslednosti! Výsledky na kvalitě vlasů uvidíme obvykle až po 2 – 3 měsících po nastartování vitaminového režimu!

 

Jemné vlasy jako problém

Jemné mastné vlasy jsou velmi často vnímány jako problém. Proč tomu tak je? Hlavní negativní vlastností jemných vlasů je to, že postrádají objem a mají sklon k plihnutí. I když vykouzlíte na hlavě sebelepší účes, během několika hodin je pryč, což  nepřidá na sebevědomí nikomu. Někdy se ale situace může stát neúnosnou a vlasy se stanou pro člověka opravdovým problémem. To je chvíle, kdy je načase vyhledat pomoc odborníka –trichologa.

 

Kdy navštívit odborníka

Některé problémy s vlasy mohou být velmi závažné a vyžadují konzultace a léčbu odborným lékařem, dermatologem nebo trichologem. I když špatná kvalita vlasů či jejich ztráta většinou neohrožuje život pacientů, jde o problémy stojící v popředí jejich zájmu, neboť významně ovlivňují jejich osobní, pracovní a společenský život. Jedním z nejčastějších vlasových problémů je alopecie (výpad vlasů), existují však i problémy opačné, tj. nadměrný růst vlasů. S vlasy souvisí také onemocnění vlasové kůže, z nichž nejběžnějším patří lupy, seboroická dermatitida či lupénka.

 

Věděli jste, že …? :

 

 • jednotlivý vlas může růst až 7 let (průměr je 4-6 let)
 • vlas doroste zhruba do délky 1m
 • vlasy rostou v průběhu roku nestejně rychle. Na jaře a v létě rychleji.
 • vlas za měsíc doroste až o 1,5 cm
 • nejrychleji rostou vlasy v mládí mezi 15. a 20, rokem života
 • vlasy rostou i ve spánku, dokonce rychleji než ve stavu bdělosti 
 • z jediného vlasového kořínku může vlas vyrůst až 25x
 • lidský vlas je velmi pružný, lze ho natáhnout až o 25 %
Reklama