Domácnost

Jak odnaučit kočku šplhat po záclonách? Poradí vám Nataša.

Obyvateli bytu nenáviděná a koťaty velmi vyhledávaná zábava je šplhání po záclonách a závěsech. Můžete v tom sice zvířeti zabránit i tak, že budete používat jen malé a vysoko umístěné záclonky nebo záclony svážete do uzlu a vytáhnete či se jich přímo zbavíte. Ovšem jediným řešením, pokud si chcete záclony ponechat, je výcvik kotěte.
Kočky milují vyvýšená místa, ze kterých se mohou v klidu rozhlížet po případné kořisti, kde mohou nerušeně odpočívat a podřimovat a kde se cítí v bezpečí před dravci a jiným nebezpečím. Jistě jste si všimli, že se kočka v nebezpečných situacích snaží spasit vyšplháním do výšky, venku například na strom. Zařiďte tedy doma pro vašeho chlupatého miláčka jakousi "opičí dráhu". Můžete mu přímo pořídit šplhací sloupek, který může sloužit i jako škrábací tyč, a který se větví na různá odpočívadla v různých výškách. Stejně tak poslouží i obyčejné štafle, mezi jejichž jednotlivé schody můžete napevno přitlouci poličky, takže vlastně vytvoříte umělý strom.
Vždy, když uvidíte kotě lézt po záclonách, sundejte ho, vyhubujte mu a zaneste je k jeho "stromu". Můžete po něm hodit i časopis, ovšem tak, aby jej bolestivě nezasáhl, ale jen vylekal či zatleskáním nebo zachřestěním vytvořit nepříjemný hluk, neboť kočky jsou vyznavačky ticha a klidu. Pro jistotu postavte nahoru na garnýž plechovky či krabičky naplněné kuličkami, hrachem nebo jiným materiálem, které spadnou s chřestivým zvukem dolů, když kotě skočí na záclony. Můžete plechovky také zavěsit, aby se při doteku rozchrastily. Tak si zajistíte "potrestání" nevhodného chování i ve vaší nepřítomnosti.
Preventivně před donesením koťátka domů mu připravte dostatek šplhacích dovolených příležitostí a veškerým nepovoleným hrátkám se záclonami hned v počátku zamezte.
   
21.05.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  No co, no. Tak kočičky šplhají, proto si je přece pořizujeme, aby nám zdobily byt, ne? Takový vkusný přívěsek na zácloně

  superkarma: 0 04.12.2003, 18:46:46
 2. avatar
  [4] Simba [*]

  A co s kočkou, která nikdy po záclonách jako kotě nešplhala a začala ve svých 4 letech? Tady už výchova nepomůže, že? .... Naštěstí se to týká jen záclony v koupelně.

  superkarma: 0 06.11.2003, 09:55:26
 3. avatar
  [3] Barunka [*]

  Koukala jsem na zvěřinec, jedná se o kočičí a psí odpozovač pro dům a zahradu? Název by byl Fernhaltspray a výrobce Trixie? Moc a moc bych něco takového potřebovala, ten náš doveda trhá kde co

  superkarma: 0 21.05.2002, 11:24:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme