Zdraví

Každá z nás touží vypadat svěže a zdravě. V létě – a vlastně i v zimě – k tomu patří nazlátlá pokožka upomínající na slunné prázdn

Každá z nás touží vypadat svěže a zdravě. V létě – a vlastně i v zimě – k tomu patří nazlátlá pokožka upomínající na slunné prázdninové dny.

Opalovat se je ale třeba s rozmyslem.
Sluneční záření má mnoho složek, z nichž viditelné světlo tvoří jen malou část. Dnes mě budou nejvíc zajímat paprsky s vysokou vlnovou délkou, které našim očím zcela unikají, ale naše pokožka se s nimi setkává denně, takzvané UV (ultra-violet = ultrafialové) paprsky.

UV paprsky procházejí svrchní vrstvou kůže a zachycují se v její spodní části, takzvané škáře. Zde jsou buňky obsahující barvivo melanin, které toto záření zachycují. Čím více vystavujeme kůži slunečním paprskům, tím více melaninu je, až se nám kůže zbarví dohněda. To je podstata opálení.
UV záření má veskrze negativní dopad; může vyvolat rakovinu kůže (melanom), způsobit i velmi vážné popáleniny, zrychluje stárnutí pokožky.

Zdravé opalování v podstatě neexistuje, protože opalovat se vždy znamená vystavovat se jeho nezdravému působení.
Rizika je však dnes možno snížit pohodlnými a dostupnými prostředky.

Opalovací krémy

Výroba opalovacích krémů je dnes velmi rozsáhlé odvětví kosmetického průmyslu. Ochranné prostředky jsou dnes dostupné ve formě olejů, krémů, mléka, balzámu na rty a přidávají se i do rtěnek a make-upů.

Každý je označen číslem, které označuje, o kolik zvyšuje obranné schopnosti vaší pokožky. Pokud je na krému uveden ochranný faktor 30, znamená to, že se můžete opalovat třicetkrát déle. Já mám světlou pleť a spálím se nejpozději za patnácti minutách – a tento OF mi umožní zůstat na slunci 30x déle, tedy sedm a půl hodiny. Je ovšem potřeba jej nanášet zhruba každé dvě hodiny. I krémy, které jsou voděodolné, postupně ztrácejí svou účinnost a je třeba nátěr obnovovat.  

Několik málo informací pro nákup opalovací kosmetiky:

  • označení waterproof znamená, že nás přípravek chrání při kontaktu s vodou až 80 minut, water resistant  zaručuje dostatečnou ochranu po dobu 40 minut koupání
  • krém musí obsahovat UVA i UVB ochranu
  • nenakupujte prošlé krémy
  • vybírejte faktor důsledně dle svého fototypu. Nepřetěžujte pokožku, ona se vám odvděčí.

archivní článek

   
01.07.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme