Domácnost

Další kočka do domu? Jak seznámit kočku s novým mňoukajícím přírůstkem do rodiny.

Soužití kočky s ostatními zvířaty, které přišly do rodiny až po ní, působí velmi často potíže a vyžaduje trpělivost a toleranci. Kočky na rozdíl od psů, nežijí ve smečkách, a proto necítí zvláštní potřebu se sdružovat. Naopak každý nový kočičí přírůstek do vaší rodiny považují za nežádoucího vetřelce. Proto musíte kočky seznamovat s velkým taktem.
Zpočátku je nenechávejte samotné v jedné místnosti, neboť by na sebe nejen vrčely a prskaly, ale mohly by se i ošklivě poprat. Umístěte je do místností spolu sousedících, aby se mohly skrz dveře očichávat a tak si i postupně zvykat na nový pach dalšího obyvatele. Vhodné je i vzájemně prohodit jejich pelíšky. Pokud starší kočka i přes dveře na novou vrčí či nespokojeně mručí, nevšímejte si toho, musí přece ukázat, že u vás byla dříve a tudíž je zde pánem právě ona a nenechá se nikým vytlačit!
Při vzájemných kočičích kontaktech budete potřebovat pomocníka. Zatímco vy se budete plně věnovat vaší původní kočce v jednom rohu místnosti (mazlit se s ní, mluvit na ni, ujišťovat ji o neutuchající přízni), měl by totéž dělat váš pomocník v dalším rohu stejné místnosti. Pak můžete zkusit nechat kočky vzájemně se poznat. Sledujte pozorně jejich chování, abyste již při prvních náznacích agrese mohli včas zasáhnout a houstnoucí atmosféru zlehčit a rozptýlit hračkou, v případě ostřejšího konfliktu i vyzvednutím do náruče. Na kočky pak mluvte, abyste je uklidnili, a novou kočku nechte odnést vaším pomocníkem z této místnosti tam, kde jste jí prozatím určili místo.
Většinou si kočky na sebe zvyknou alespoň do té míry, že se vzájemně tolerují. Pokud však uvažujete o více kočkách ve vaší domácnosti, je lépe si je buď pořídit okamžitě najednou nebo si ponechat některé z koťat společně s matkou.
   
15.05.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Bývá to někdy problém, kočky jsou samotářky. Nejsem si jistá, jestli vůbec kočce společnost jiných zvířat přináší potěšení, jestli to nedělají líp lidi, co mají jen jednu.

  superkarma: 0 04.12.2003, 18:02:30
 2. avatar
  [16] Simba [*]

  Měli jsme 1 kočičku a když jsme se rozhodli nechat si jedno její kotě, překvapilo nás, jak odmítavě s k novému členu domácnosti chovala, a vlastně i k nám.

  superkarma: 0 06.11.2003, 09:21:54
 3. avatar
  [9] *daisy* [*]

  U nas to byla tragedie. Ten prvni nesnasel to druhe male kote (obe k nam proste a jednoduse jednou prisly, ted on a pak ona ), prskali na sebe, kocour stavkoval a normalne se "vytrhl" z naruce, kdyz kdokoliv projevil jakykoliv zajem o tu malou smudlinku a utekl pryc a treba dva dny se neukazal.. Ted uz jsou schopni spolu aspon existovat a neprskaji na sebe, ale kocour porad nema tu malou potvurku rad I kdyz mala se snazi, mrska jedna, se mu porad vnucovat (uf, nastesti uz nemuze mit kotatka ), takze "starymu" nezbyva nic jinyho, nez si to nechat libit a tim padem jsou na sebe i malinko milejsi. Ale jenom malinko...

  superkarma: 0 15.05.2002, 11:40:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme