Domácnost

Jak odnaučíte vašeho psa, aby pronásledoval cyklisty?

Pro psa je hon na cyklisty hra, obdoba honu za potravou nebo naopak zahánění vetřelce z vlastního teritoria. Pes obvykle takové věci provádí instinktivně, rychlý pohyb jedoucího kola v něm vyvolá přirozený pud po honitbě. K odnaučení tohoto zlozvyku budete potřebovat pomocníka. Zatímco vy se psovi věnujete, cvičíte s ním, váš pomocník zatím obchází s kolem sice v kruzích, ale nikoliv kolem vás dvou, neboť tak by mohl v psovi vyvolat mylně dojem hrozícího nebezpečí. Kdykoliv se psova pozornost přenese na kolo (prozradí vám to nejen jeho pohled, ale i nastražené uši), ihned jej okřikněte a případně trhněte s vodítkem. Jakmile opět přenese svou pozornost na vás, zaslouží si pochvalu a pohlazení. Proces opakujte, nešetřete chválou, stejně tak, jako jej ihned pokárejte za neposlušnost.
Pokud se již pes naučí nevšímat si procházejícího kola, pokročte k další fázi výcviku. Nyní trénujeme tak, že pomocník na kole projíždí ve vaší blízkosti, občas poodjede až z vašeho pohledu, ale pak se opět vrací. Až když si pes přestane kola úplně všímat, můžete jej vzít na místa, kde jezdí hodně cyklistů. Kdykoliv kolem projíždí cyklista, vydejte pokyn: „Sedni“ a „nesmíš“, případně „fuj“ a to opakujte až do doby, kdy se pes o kola přestane zajímat úplně. Můžete také několik cyklistů poprosit o pomoc, která spočívá v tom, že se vyzbrojí vodními pistolkami a chrastidly a když se pes za nimi rozeběhne, postříkají jej nebo jej hlukem postraší. Psa za uposlechnutí nezapomínejte chvíli hladit.
Stejným způsobem lze psa odnaučit i vyrážení za skateboardisty, lidmi na kolečkových bruslích a dětmi na tříkolkách či koloběžkách. Nezapomeňte, že jedině důslednost, trpělivost a chvála přináší kýžené výsledky.
   
09.05.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Ten obrázek je ale nepovedená fotomontáž. Ten pes nemá kus tlapky a je za ním jiné křoví než za cyklistou

  superkarma: 0 07.12.2003, 21:58:35
 2. avatar
  [7] Ťapina [*]

  S tímhle naštěstí problémy nemáme, ani jeden z mých hafanů touhu po ulovení cyklisty neprojevuje

  superkarma: 0 29.11.2003, 13:59:02
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  medved: Myslíš, že je to někdo učí? Asi ne

  superkarma: 0 29.11.2003, 13:58:38
 4. avatar
  [5] Simba [*]

  No pěkný, snad žádného rozšafného hafana na kole nepotkám.

  superkarma: 0 05.11.2003, 15:55:03
 5. avatar
  [4] Anela [*]

  Ahoj, je to radost, takový lovec. Jednou jsem si řekla, že udělám něco pro své zdraví a vyjela na kole. Ještě se mi nestalo, že bych jela tak rychle, jako ten den. Podvraťák kterému jsem se nelíbila mě pořádně prohnal. Paní, které pes patřil, by potřebovala naplácat. Málem jsem zajela do škarpy. Jsou to nezodpovědní majitelé. Ahoj Anela

  superkarma: 0 09.05.2002, 20:45:12
 6. avatar
  [3] medved [*]

  no, lidicky, prosim Vas naucte to ty psy...ja se psu strasne bojim a dycky kdyz za mnou nejakej vystartuje, tak jsem strachy bez sebe

  superkarma: 0 09.05.2002, 14:50:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme