Přibližně v roce 2003 se rozpoutala aféra s konzervačním činidlem MDGN (methyldibromo glutaronitrile), což je silný kontaktní alergen. Tato látka je obsažena v určitých kosmetických výrobcích, a to dokonce i v těch, které jsou označeny názvem „hypoalergenní“.

Časopis D-Test uvedl, že obsah MDGN je v souladu s platnými předpisy a výrobky s jeho obsahem nelze považovat za nebezpečné a omezovat jejich distribuci.

Některé obchodní domy a drogerie tuto kosmetiku i nadále prodávají. A tak vlastně není zcela zřejmé, jak hodně je tato látka nebezpečná.

Na seznam výrobků se můžete podívat zde

 

 

A jak na to tak koukám, tak vidím, že i lékárny a že zrovna jedním nejmenovaným zimním krémem mažu dítěti obličej. Vlastně i sama sobě.

Tak nevím, docela drahý krém vyhodit, nebo dopoužívat, když na něj dítě ani já nemáme žádnou reakci?

 

Obecně platí, že čím více konzervačních látek výrobek obsahuje, tím snáze může vyvolat alergickou reakci. Ale není to rozhodně pravidlo. Pleť může přecitlivěle reagovat i na běžné složky kosmetiky, jako je ovčí tuk (lanolin), parfémy nebo barviva.

 

Pozor i na přírodní kosmetiku, i ta totiž může pěkně potrápit. Takový heřmánek je extra silný alergen a dokáže na obličeji vykouzlit báječný otok a rudé skvrny. Riziková je i bílkovina kravského mléka, tedy krémy s přídavkem tvarohu nebo jiných mléčných složek.

 

Znáte Mallorka akné?
Je to skryté nebezpečí opalovacích krémů. Tuky nebo emulgátory obsažené v opalovací kosmetice ve spojení s dlouhým opalováním mohou způsobit silný pocit svědění, červené skvrny na kůži, pupeny a malé puchýřky. Podle těchto pupínků, které jsou podobné těm, jaké se tvoří při akné, vznikl hovorový název Mallorka akné, ačkoli stav nemá s pravou akné nic společného.

Nejvíce jsou postižena ramena, paže a výstřih. Omezíte-li sluníčko, vymizí většinou pupínky po několika málo dnech zcela samy bez jakékoli léčby.

Pocit svědění zmírní speciální léky na alergie

Chcete-li zabránit zbytečným potížím, musíte zapomenout na většinu kosmetiky, která obsahuje tuky a emulgátory. Pozor na  používání krému na opalování, který by také neměl obsahovat tukové přísady. Vhodné jsou opalovací gely.


Ovšem nejen z vnějšku působící látky, jako jsou krémy, činí potíže. Léky a potraviny (například pastinák) můžou obsahovat látky, které jsou vstřebány střevem a rozneseny krví do celého těla, a samozřejmě i do pokožky. Zatím ale nevyvolávají žádnou reakci.


K poškození kožních buněk může dojít, když se spojí s intenzivním opalováním či soláriem. Za pár hodin se dostaví potíže, například pálení, píchání, otoky a zčervenání v místě ozáření, stejně jako silné spáleniny (fototoxická reakce).

Na těchto reakcích se mohou podílet éterické oleje, které jsou obsaženy například v čaji Earl Grey, zrádná jsou v tomto směru i umělá sladidla. Také některé léky nebo bylinky – typická je třezalka tečkovaná - zvyšují citlivost kůže na světlo a tím i riziko vzniku spálenin.

 

Takže nezbývá než vybírat metodou pokus-omyl tu nejvhodnější kosmetiku a v případě velkých potíží se poradit s dermatologem.

 

Jenže ono koneckonců platí: čím méně toho na pleť dáme, tím lépe.
achivní článek

Reklama