Domácnost

Jak odnaučit kočku, aby vám projevovala náklonnost olizováním?

Některé kočky provádějí rády očistu svých blízkých tím, že se jim snaží svým poněkud drsným jazykem lízat ruce či tváře, zkrátka nezakrytá místa na těle. Většinou je to velmi nepříjemné a někdy vás kočka svým lízáním může až odřít. Kočky si vzájemným olizováním vyjadřují náklonnost a zvýšení citového efektu docilují ještě přidáním na hlasitosti předení.
Zatímco většině koček postačí jako ujištění o citovém vztahu k vám dvojí až trojí olíznutí, některé psychicky labilní kočky jakoby neměly nikdy dost. Připadají si asi jako koťata sající mateřské mléko, tedy provádějící činnost vesměs uklidňující a vyvolávající pocit klidu, pohody, bezpečí, tedy jakousi životní jistotu. Nabízí se určité srovnání s dětmi cucajícími si palec. Oběma tato činnost přináší uklidnění a pomáhá jim čelit stresu a snáze usnout.
Jak kočičímu olizování čelit? Pouze trpělivostí a důslednou vytrvalostí. Snažit se kočce znechutit ta místa vašeho těla, kde vás intenzivně olizuje, ale zároveň ji utvrdit ve vaší trvající lásce k ní. Potírejte si postižená místa octem, citrónovou šťávou nebo další nepříjemnou vůní, např. odlakovačem na nehty. Více si s kočkou hrajte, házejte jí míček, klubíčko, tahejte papírovou mašličku na provázku apod., neboť jí tak z roveň ujistíte o vaší trvající náklonnosti a zároveň pomůžete vypustit nahromaděnou energii. Před usnutím ji každý večer kartáčujte a přitom k ní láskyplně promlouvejte tichým hlasem.
Jestliže přesto kočka ve svém konání pokračuje, dejte jí najevo, že vás její chování bolí, nejprve odtažením, odstrčením kočky od vás, přísným hlasem, hlasitým výkřikem, simulovaným pláčem, odnesením z pokoje... Jedině vytrvalost vám pomůže kočku tohoto zlozvyku odnaučit. Vždy je také dobře si uvědomit, že co se jeví roztomilé u kotěte, u dospělé kočky může přerůst v nevychovanost, a proto hned od počátku je třeba kočičí chování usměrňovat.
   
04.04.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ťapina [*]

  A proč je to odnaučovat? My kočky hladíme a ony nám to chtějí oplatit, tak nás olizujou. Vždyť kočičí jazýček je čistý jako ze škatulky, horší je to u psa.

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:04:52
 2. avatar
  [25] Simba [*]

  U nás to olíznutí zase není tak časté, dávají najevo náklonost jinak. A olízání ruky nebo zatahání za vlasy mi jednou za čas nevadí. Rozhodně si kvůli tomu nebudu ruku natírat octem.

  superkarma: 0 05.11.2003, 16:04:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme