Domácnost

I váš pes na jaře mění šatník a místo huňatého kožichu obléká jen lehký kabátek.

V jarním a podzimním období obvykle psi línají, čili dochází k nadměrnému vypadávání jejich srsti. Toto období trvá zhruba po čtyři až šest týdnů. Poté většinou do čtyř měsíců jim naroste nová srst. Pořídíte-li si však pudla nebo některá teriéří plemena, budete tohoto trápení ušetřeni, neboť tito psi nelínají vůbec.
Proč vůbec k línání dochází? Zimní hustý kožich se svým složením a vlastnostmi liší od letního řídkého a krátkého kabátku. Nechcete-li mít tedy byt plný chlupů - váš pes totiž línání nemůže nijak ovlivnit, ale starou srst potřebuje nutně odstranit - radím vám, abyste na procházky ven chodili vyzbrojeni kartáči, hřebeny, případně kartáčovací rukavicí a sáčkem na vyčesané chlupy. V parku na lavičce pak můžete v klidu psa dokonale vyčesat, chlupy uklidit do sáčku a vyhodit. V bytě vám pak ubude práce s úklidem. Vzhledem k delší době línání, je třeba tuto činnost provádět nejlépe denně nebo alespoň ob dva tři dny.
Pes tyto chvíle obvykle miluje, neboť je za prvé v centru vašeho výhradního zájmu, za druhé mu velmi vyčesáváním ulevujete, když mu pomáháte odstraňovat "mrtvou" srst a za třetí mu česání způsobuje radost z doteku s vámi jako při mazlení a hlazení. Váš vztah se tímto vzájemným sociálním chováním utužuje.
Někteří domácí psi s obzvláště jemnou srstí mohou línat i v nezvyklou roční dobu, což někdy způsobuje umělé osvětlení, ústřední topení, ale také výživa. Nezvyklé vypadávání srsti může však rovněž upozorňovat na nějakou začínající či již propuklou chorobu. Proto si pozorně všímejte, zda v srsti nespatříte zlámané chlupy, zanícenou a zarudlou pokožku až holá místa, symetrické vypadávání srsti a netrvá-li línání dlouho. V takových případech raději vyhledejte veterináře, který vám poradí. Leckdy je příčinou jen nesprávně sestaveně jídelníček.
   
27.03.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Já chlupy do pytlíčku neuklízím. Na jaře vezmu psy do lesa nebo někam na odlehlé místo, vyčešu je a nechám to tam. Víte, na co je mřížka chlupů vytažená z kartáče ideální? Přece pro ptáčky do hnízda

  superkarma: 0 23.11.2003, 10:24:09
 2. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  Haló, nevíte někdo adresu, která zpracovává to ostříhané, či vyčesané hedvábíčko z našich chlupáčků. Já toho svého pekinéze nechávám olepat do plešata a z toho je vždycky hedvábných chlupů. Tak kdybyste někdo věděli, tak se prosím ozvěte.

  superkarma: 0 27.03.2002, 09:54:38
 3. avatar
  [1] aninas [*]

  No, tak prave ukoncujeme druhy mesic linani, coz znamena minimalne trikrat denne luxovat. Akinka zazala linat uz v unoru, a to spodni vrstvu, ten jemny kozisek. To je jak hedvabicko. Vycesavaly jsme a odkladaly do pytle. Delam si legraci, ze to bude holkam na vybavu na periny. V TV jsem videla z teto vycesane jemne srsti upletene svetry. No, tahle jemna srst, to jeste vcelku jde. Neda se ale zabranit, aby to nebylo vsude. Horsi je ten druhy mesic, kdy shazuje tu hrubou srst a to je priserne. To je jako bodliny, zapichany vsude a obtizne se to luxuje NAvic si v noci vleze k nam na postel, takze mi k luxovani pribudou polstare, periny a prosteradlo. No a to mam 2x do roka po 2-2 1/2 mesicich o "zabavu" postarano.

  superkarma: 0 27.03.2002, 07:19:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme