Zdraví

Jsou lidé, kteří hodně spí, hubenější? Naznačuje to výzkum, který zveřejnili američtí vědci. Tvrdí, že lidé, kteří méně spí, mívaj

Jsou lidé, kteří hodně spí, hubenější? Naznačuje to výzkum, který zveřejnili američtí vědci. Tvrdí, že lidé, kteří méně spí, mívají častěji potíže s nadváhu či obezitou.

"Při hubnutí se hodně zaměřujeme na diety a cvičení a zapomínáme, že roli může hrát i kvalita spánku," uvedl Fred Turek, lékař z Northwestern University. Ve skutečnosti však život moderní společnosti chce po lidech přesný opak - přibývá míst s prodlouženou otvírací dobou a dlouhý pracovní den je naprosto běžný.

Studii, která se zabývá vztahem mezi nedostatkem spánku a kily navíc, provedli vědci z Eastern Virginia Medical School v Norfolku a na svých webových stránkách ji zveřejnila zpravodajská stanice CNN.

Vědci sledovali zhruba tisícovku lidí a zjistili, že při velkém nedostatku spánku BMI ukazující míru případné nadváhy nebo obezity stoupá.

Muži spali v průměru o 27 minut méně než ženy a pacienti s nadváhu a obezitou spali méně než lidé s normální váhou, říká studie. Ukázalo se, že spí v průměru o 1.8 hodiny méně než lidé, jejichž váha byla v normálu.

Nicméně, studie ukázala, že není třeba natahovat spánek tak výrazně: "Stačí dvacet minut navíc, aby se BMI snižoval," tvrdí studie. V rozhovoru pro agenturu Reuters Turek řekl, že některé studie již dříve ukázaly, že chuť k jídlu může souviset i s hladinami různých hormonů v těle - nedostatek spánku způsobuje pokles hladiny hormonu leptin, který potlačuje chuť k jídlu a naopak stoupá hladina hormonů, které zvyšují touhu pořádně se najíst.    

Archivní článek

   
04.03.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] jiti [*]

  já se zase nevyspím s malým vůbec a hubnu a hubnu.

  superkarma: 0 07.03.2007, 20:30:50
 2. avatar
  [1] evadolezalova [*]

  Tak tomu bych i věřila. Manžel spí jak pařez deset hodin denně a je jak lunt. Já se díky dětem nevyspím skoro vůbec a jsem jak bečka

  superkarma: 0 05.03.2007, 00:28:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme