Umíme pomoci unavené pleti se zase na chvíli rozjasnit, vysušené kůži na rukách usnadníme speciálními balzámy vrátit se do původního stavu, známe finty na zplihlé vlasy a lámavé nehty. Ale děláme něco pro své tělo, abychom ho „zkrášlily“ a jinak opečovávaly a hýčkaly i zevnitř? Konečně, každá z nás z vlastní zkušenosti ví, jak se problémy vnitřních orgánů odrážejí na pleti, očích, vlasech i nehtech. Doba po vánočních svátcích je pro takovou očistu jako dělaná, naše tělo bývá v tomto období bombardováno velkými dávkami sladkého, tučného a smaženého jídla v kombinaci a nedostatkem pohybu. K tomu navrch přilijeme větší množství alkoholu a jako třešinku na dort přidáme pořádnou dávku předvánočního stresu. V těle se hromadí toxiny, můžeme se cítit unaveně, vlasy jsou bez lesku a pleť povadlá. Tu a tam se dokonce objevuje nevítaná vzpomínka na období dospívání v podobě pupínku, nebo přímo pupene! 


 

Co tedy dělat?

Co takhle na začátek vyzkoušet nějakou  k r a t š í  detoxikační kůru, která tělu pomůže zregenerovat se a nabrat síly? Takových metod je v dnešní době nepřeberné množství, snažila jsem se tedy vybrat způsob poměrně jednoduchý a dle mého názoru docela příjemný. Detoxikační kůry očišťují tělo od „odpadních látek“, které se v něm nahromadí během trávení a metabolismu. Tyto látky se často nestačí při dnešním životním stylu z těla průběžně vylučovat a následně se ukládají v játrech a střevech. D ž u s o v ý m   p ů s t e m  organismu usnadníme, aby takové látky vyloučil.


 

Jak na to?

Nejen že je velké množství detoxikačních kůr, ale i tzv. džusových půstů, od jednodenních až po několikadenní  programy. Poměrně známá je až šestitýdenní Breussova kůra, kterou se doporučuje  podstupovat pouze pod lékařským dohledem, a využívají ji např. někteří onkologičtí pacienti v rámci léčby, nebo pro vyčištění organismu po chemoterapii. My se zaměříme na nejjednodušší 24 hodinový očistný program, který doporučuje Caroline Wheater ve své knize Džusy pro zdraví. Jednodenní detoxikace je podmíněna půstem. Tedy žádná strava, pouze tekutiny! Ovocné šťávy jsou pro tento účel vhodnější než zeleninové. Dle autorky jsou výbornými pročišťovači džusy z citrusových plodů.  Zeleninové šťávy jsou v účincích mírnější, ale výtečné pro regeneraci organismu. Caroline Wheater tedy radí při jednodenní detoxikaci pít spíše ovocné džusy,  při delších kůrách lze střídat ovocné i zeleninové nápoje. Nedoporučuje se však kvůli možnému nadýmání jejich míchání, výjimku představuje pouze mrkev a jablko. Při 24 hodinové kůře je doporučeno vypít tři sklenice šťáv (samozřejmě nejlépe čerstvých) o objemu 230ml a každou dávku naředit 115ml vody. Kromě zmíněných nápojů je nutné vypít ještě 2l vody nebo neslazených bylinných čajů. Optimální se jeví zůstat po celých 24 hodin u jednoho druhu džusu, abychom co nejvíce šetřily trávící ústrojí.


 

Na co je dobré se připravit?

Celou kůru doporučuji naplánovat na víkend nebo jiné volné dny, protože při půstu je ideální dostatečně relaxovat. U naprostých začátečníků je pár dní před detoxikací užitečné volit jednodušší jídelníček, aby přechod na šťávy nebyl pro tělo příliš velký šok. Totež platí po skončení terapie. Vhodné je si v předcházejících dnech rozmyslet, jaký džus budete pít, a nakoupit potřebné ovoce popř. zeleninu. Je docela možné, že kromě hladu pocítíte mírnou únavu, můžete být i náladová. Náruživí konzumenti kávy či čaje někdy mívají mírné bolesti hlavy jako reakci na nedostatek kofeinu a theinu. Tyto a další přechodné problémy jsou však běžnější spíše u delší dobu trvajících kůr.


 

Doplňkové aktivity

Pokud máte možnost, zorganizujte si celý den v příjemném relaxačním duchu. Vhodná je např. masáž či aromamasáž, návštěva solné jeskyně, sauny, lehká procházka v přírodě, neškodí ani manikůra a návštěva kosmetiky (ta ostatně neškodí nikdy J).


 

Jak často džusový půst zařazovat?

V případě, že vám metoda bude příjemná a pocítíte její blahodárné zdravotní důsledky, lze ji zařadit klidně 1x týdně. Častější terapie se z výživového hlediska nedoporučují. Je možné, že se z vás stanou příznivci džusových nebo jiných půstů, a potom je ideální opatřit si dobrou literaturu a začít s vícedenními programy několikrát do roka.


 

Co na to odborníci?

Např. Dr. Ragnar Berg, jeden z předních odborníků na výživu a biochemii, prohlásil o léčebných přednostech džusového půstu před klasickým půstem, kdy se pije pouze voda, následující: „Během půstu tělo spálí a vylučuje velké množství nahromaděných odpadů. Tomuto čistícímu procesu můžeme během půstu napomoci pitím alkalických džusů místo vody. Řídil jsem mnoho půstů a provedl rozsáhlé testy u postících se pacientů a jsem přesvědčen, že pitím alkalických ovocných a zeleninových džusů namísto vody se zvýší léčebný efekt půstu. Vylučování kyseliny močové a jiných neorganických kyselin bude urychleno. Cukry obsažené v džusech posilní srdce... Džusový půst je proto nejlepším způsobem postění."


 

Pro koho džusový půst není?

Lidé, kteří jsou nemocní nebo trvale užívají léky by se měli o vhodnosti této kůry poradit s lékařem! Naprosto nevhodné jsou půsty pro těhotné, kojící, pro malé děti a diabetiky.

 

Tipy na džusy:

Po kocovině - odšťavnit ½ ananasu a jedno celé mango. Šťáva dodá chybějící vitamín B1 a C, vyčerpané požitím velkého množství alkoholu.

 

Multivitamínová bomba – malý trs hroznového vína a menší nektarinka. Další varianta je: 2 kiwi, 1 hruška a 2 meruňky.

 

Rychlé pročištění – 1 jablko, 2 velké mrkve, hrst petrželové natě. Nebo 1 pomeranč, 1 grapefruit a 1 citron. Poslední variací je ½ malého košíčku jahod a jedna malá broskev.

Zdroj: Caroline Wheater, Džusy pro zdraví

          Dr. Paavo Airola, Džusový půst

 

Archivní článek

Reklama