Domácnost

Na kočky se musí s výchovou jinak než na psy.

Chování psa a kočky je dáno způsobem života jejich divokých příbuzných. Zatímco pes je typické smečkové zvíře, valná většina příslušníků kočičí rodiny jsou samotáři. (Samozřejmě i zde existují výjimky, například lvi.) Proto se i výcvikové metody a pomůcky poněkud rozcházejí. A naopak shodují se v laskavém přístupu a především porozumění pro naše chlupaté přátele.
Musíme si uvědomit, že se s nimi snažíme hrát podle lidských pravidel, nikoliv těch jejich, jim vlastních a pro ně také přirozených. Jako zlatá niť by se měla naším celým soužití s kočkou vinout snaha o porozumění a vcítění se do kočičí psychologie, využívání vrozených instinktů pro naučení základních principů soužití kočky s domácností, vzájemné respektování, ohromné množství lásky a pochopení.
Abyste dosáhli určitého stupně harmonie vaší kočky s chodem ve vaší domácnosti, musíte ji hned od počátku naučit základním hygienickým a jiným, pro vás důležitým, zvyklostem. Někteří lidé se mohou domnívat, že nejsnadnější cestou, jak získat "vychovanou" kočku, je její kastrace. Kočky se po tomto zákroku zpravidla zklidní a zpřítulní. Kastraci doporučujeme zejména v případech, když chováte kočky bez omezení čtyř stěn, tedy když se volně toulají po zahradě a širším okolí. Takto chované kočky často nemile překvapí svou ohromnou plodivou silou a pokud nemáte možnost sehnat pro další a další koťata nové majitele, je kastrace zodpovědným řešením problému.
Kočka se ale dá vychovat i bez této "pomůcky". V prvé řadě byste si měli opravdu důkladně prostudovat knihy o kočičích zvycích a chování a vždy se nejprve snažit vyhledat odpověď na otázku, proč se kočka v určité situaci chová tak, jak se chová. Teprve pochopení kočičího jednání nám může nabídnout správné řešení problému.
   
25.01.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Andula: Nejdou vycvičit, ale vychovat jo. To neznamená, že kočka bude dělat, co ty chceš, ale že se ustanoví určitá pravidla soužití.

  superkarma: 0 07.12.2003, 21:29:52
 2. avatar
  [16] Andula [*]

  Já myslím, že kočky moc vyhcovat nejdou. Ta moje, co jsem kdysi měla, mě měla ráda, ale stejně si děšlala, co chtěla.

  superkarma: 0 07.12.2003, 18:33:16
 3. avatar
  [15] Simba [*]

  Ťapina: Taky myslím, trochu jako u lidí, každý má své já.

  superkarma: 0 05.12.2003, 12:40:39
 4. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Simba: to není jenom u koček, každé zvíře je jiné a každý majitel si k němu musí najít cestu. Návody na výchovu nefungujou.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:41:04
 5. avatar
  [13] Simba [*]

  Máme kočule 3, každá naprosto jinou povahu, jiné zvyky, jiný přístup k páníčkům .... takže spousta trpělivosti nutná.

  superkarma: 0 05.11.2003, 11:32:50
 6. avatar
  [10] aninas [*]

  Tasino a panicek mu nezavidi?

  superkarma: 0 26.01.2002, 18:07:39
 7. avatar
  [3] Blues [*]

  Stačí si uvědomit, že ne "MY máme kyčku", ale "kočka má NÁS"! Jsou to individuality tak silné, že to budou vždycky ony, kdo rozhodují, komu věnují svou přízeň a co zrovna v této chvíli budou dělat. Kdo nesnese vedle sebe silnou osobnost, kterou si nelze připoutat, pouze ji respektovat (aby ona mohla respektovat nás), neměl by si kočku pořizovat. Nikdy to toiž nebude oddaný pejsek, vděčný za kus salámu. Na druhé straně však je kočka ideální zvířátko do paneláku. Pobyt v omezeném prostoru ji totiž nestresuje a netrápí. Psovi nikdy nemůžeme dopřát tolik pohybu, kolik by potřeboval, když na jeho venčení máme čas třikrt denně půlhodinu. O vhodných prostorách nemluvě.

  superkarma: 0 25.01.2002, 13:24:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme