Domácnost

Jak se podepíše vstup do Evropské unie na podobě tradičních českých Vánoc?

V poslední době toho politici hodně namluví o vstupu naší země do Evropské unie. Jedni tvrdí, že to je jediná správná cesta a argumentují ekonomickými výhodami. Jiní křičí, že je to blbost a že na tom budeme tratit. Pravda bude asi někde mezi, ale jedno je jisté – do EU míříme a basta. V hromadě lejster, návrhů, článků a všelijakých nařízení, které budeme muset respektovat, pokud přibude naše hvězdička na modrou vlajku Unie, se ale skoro ztrácí jedna důležitá věc. Budeme muset změnit vánoční zvyky!
Málo se o tom ví, protože je tato skutečnost ve stínu důležitějších věcí, jako je společná evropská měna, obranná politika nebo ekologie, ale Evropská unie hodlá sjednotit nejen státy a jejich ekonomiky, ale také jejich tradice. Evropské Vánoce budou mít nejpozději od roku 2005 jednotnou formu, jednotného roznašeče dárků a jednotný den a hodinu, kdy se bude slavit. To je holt jedna z daní, kterou musíme obětovat na oltář jednotné Evropy – a ruku na srdce, co bychom pro tuto vizi neudělali? Vždyť vlastně zas až tak o moc nejde… Stejně v tom byl doteď u nás docela zmatek – nejdřív nás oblbovali Dědou Mrázem, teď zase všude jezdí Santa Claus se sobím spřežením a mezi tím se potácí uondaný Ježíšek.
Ptáte se, jak tedy budou takové evropské Vánoce vypadat? Podle návrhu, který ale ještě nebyl zcela schválen Evropským parlamentem, by mělo být zachováno datum Štědrého dne se slavnostní večeří a předáváním dárků na 24. prosince. Ale bude učiněna přítrž zmatenému vhazování dárků oknem, komínem, do punčoch nebo pod stromeček. Dárky se budou dávat jednotně, v 18.00 pod ozdobený strom. Začátek večeře je stanoven na 17.00 středoevropského času. Stejně tak dárce bude jeden. O jeho jméně se vedly dlouho spory, ale po posledním vystoupení jednoho našeho politika v Bruselu letos na podzim se všichni zúčastnění shodli, že dědoušek roznášející dárky evropským dětem se bude jmenovat Santa Klaus. Bouřlivá diskuse nastala také při jednání o jeho vzhledu, protože stávající členové EU horovali pro klasický červený kabátec s bílou kožešinkou, zatímco postkomunističtí kandidáti na vstup do EU bombardovali své budoucí kolegy dopisy, e-maily, telefonáty a nótami, ve kterých navrhovali barvu jinou. Prý jim červená barva příliš připomíná éru budování socialismu. Podle našich informací zatím vede modrá, která lahodí oku, nikoho neuráží a navíc koresponduje s podkladem „evropské“ vlajky.
V případě, že se dozvíme další podrobnosti o změnách ve vánočních tradicích, budeme vás neprodleně informovat. Zatím si užívejte českých Vánoc, možná jsou jedny s posledních…

Z Bruselu naše korespondentka Valerie Proroková
   
19.12.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [28] hubajda [*]

  to je hrozny

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:52:44
 2. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Andula: Ty přeplácaný výlohy mě sice štvou, ale dá se jim vyhnout.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:54:48
 3. avatar
  [24] Andula [*]

  Ťapina: přesně tak

  superkarma: 0 07.12.2003, 09:35:36
 4. avatar
  [23] Andula [*]

  Já čekala nějaký rozumný text a ona taková jako že legrace.

  superkarma: 0 07.12.2003, 09:34:22
 5. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Simba: Tak toho bych se nebála. to je každého věc, jak bude slavit

  superkarma: 0 30.11.2003, 23:01:03
 6. avatar
  [21] Simba [*]

  "Evropské Vánoce budou mít nejpozději od roku 2005 jednotnou formu, jednotného roznašeče dárků a jednotný den a hodinu, kdy se bude slavit. " ...vůbec bych se nedivila

  superkarma: 0 05.11.2003, 09:22:28
 7. avatar
  [8] Silveig [*]

  Sandy, definovat pojem vánoční úklid snad radši ani nééé. Co když by to definoval někdo jako vy, kdo meje šuplíky i zespod, má srovnaný švestky v mrazáku podle velikosti a napečeno 150 druhů cukroví.
  A já bych pak

  superkarma: 0 19.12.2001, 13:29:52
 8. avatar
  [3] Silveig [*]

  Taky by bylo dobrý ujednotit typ stromku a jeho rozměry, kdo se má teď v těch smrčkách, borovičkách a jedličkách vyznat.
  A hlavně bych typizovala taky štědrovečerní večeři - v tom je teď dost dobrej bordel...

  superkarma: 0 19.12.2001, 08:10:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme