Domácnost

Pozor, není váš pes obézní? Dejte si za něj předsevzetí do nového roku...

Problémy s nadváhou nemají jen lidé, ale také jejich čtyřnozí miláčkové. Zejména psi starších majitelů někdy trpí otylostí, který je vyvolaná přehnanou péčí a snahou dopřát zvířátku co nejvíc. Pes pak vleče své kulaté bříško nízko či někdy přímo po zemi, je schopen jen kolébavé chůze, těžce supí a funí, často se zastavuje, aby nabral dech, zvláště do schodů nebo do kopce. Ani samotné ležení mu nepřináší úlevu. Taková námaha příliš zatěžuje srdeční sval zvířete a zkracuje jeho život.
Sklony k tloustnutí jsou u některých plemen dány již v jejich genetické výbavě (např. kokršpanělé, labradoři, teriéři, kolie, pudli a jezevčíci), proto u těchto ras musíme hlídat doslova každé sousto navíc. Často může k obezitě dojít i po nemoci psa nebo v období březosti a laktace feny, kdy se jim snažíme co nejvíce přilepšovat.
Jak začínající otylost poznáme? Podle více než 5 mm vrstvy tuku na žebrech, kterou zjistíme pohmatem. Otylost zásadně narušuje zdravotní stav zvířete a může být příčinou mnoha onemocnění, i závažných. Jedinou účinnou pomocí je podávání menších dávek potravy. Dostatek pohybu by měl být samozřejmostí, ale sám o sobě problém s tloušťkou nevyřeší.
Při krmení bychom se měli řídit těmito zásadami: žádné suchary, pamlsky a tuk, potravu zahušťovat pouze vařenou zeleninou, pokud krmíte z konzerv či granulemi, dávat přednost masité namísto kompletní stravě, při redukční dietě nezapomínat podávat multivitamínové a minerální preparáty (lépe po domluvě s veterinářem). Samozřejmě, že ze všeho nejlépe je obezitě předcházet hlídáním váhy psa, a tomu přizpůsobenými dávkami potravy a dostatkem pohybu i za nepříznivého počasí.
   
17.12.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [13] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:53:57
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Andula: Nezáleží na tom kolikrát, ale kolik celkově. Někdy je důvod krmit víckrát denně, já asi taky budu muset začít.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:56:35
 3. avatar
  [11] Andula [*]

  Bigl mych rodicu tlouostne proto, ze i v 7 letech ji nekolikrat denně.

  superkarma: 0 07.12.2003, 09:50:26
 4. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Pokud krmíte granulemi, není nic jednoduššího, než začít kupovat granule light. Moje kastrovaná fenka už je má a chutnají jí.

  superkarma: 0 03.12.2003, 20:28:02
 5. avatar
  [9] Simba [*]

  Vždy takové psí tlouštíky až lituji. Někdy k tomu mají sklony po kastraci i kočky.

  superkarma: 0 05.11.2003, 09:12:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme