Domácnost

Jak poznat u psů horečku?

Staré vžité pravidlo říká zcela jasně: suchý, rozpraskaný a horký čenich a zrychlené dýchání. Jenže ono to není tak docela pravda. Teplý až horký čenich mívá i většina psů při spánku v teplé místnosti a naopak chladné prostředí ponechává i psu s horečkou studený nos.
Jediným způsobem, který nám spolehlivě určí teplotu našeho psa, je teploměr. Měli bychom ho opatrně vsunout stojícímu psu do konečníku na dobu zhruba tří minut, u rychloběžek postačí méně. Pozor, je však nezbytně nutné předtím psa uklidnit, aby stál pokud možno klidně až nehnutě, jinak může dojít ke zlomení teploměru. Proto bychom měli čas od času psa cvičně změřit, aby si zvykl a nepovažoval tento zákrok za nebezpečný pro svou osobu.
Můžeme to natrénovat s úplně hladkým předmětem, sice podobným teploměru, ale nikoliv tak křehkým. Tento úkon by měli provádět pouze dospělí, děti by ve své horlivosti mohly psovi nechtěně ublížit, přece jen jim chybí potřebný cit a odhad dospělých.
Jak na to? Nejprve si psa srovnáme do klidu a stoje, neustále na něj mluvíme konejšivým hlasem a přitom mu vysvětlujeme, co že to vlastně provádíme. I když pes nerozumí tak doslova naší řeči, přece jen intenzivně vnímá intonaci. Jednou rukou poté uchopíme a zvedneme psův ocas, zatímco druhou opatrně mírným tlakem a pootáčením zasunujeme teploměr. Jen tak mimochodem nakonec: pamatujme si, že normální teplota psa má hodnotu 38,5° C.
   
26.11.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Andula — #4 to je jak u kojencu tez clovek musi hadat co jim je

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:29:29
 2. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Andula: Od toho jsou veterináři

  superkarma: 0 07.12.2003, 20:11:46
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Z nemocí u zvířat mám strach, protože se bojím, že nepoznám, co jim je.

  1. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 0 07.12.2003, 12:44:36
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Úplne nejlepší je digitální teploměr se zúženým koncem, jako na fotce. Ale jestli máte jenom rtuťový, který je trošku silnější, tak nezoufejte. Stačí špičku navlhčit olejem (klidně obyčejným stolním, nebo parafínovým, jestli máte ) a psovi to nebude nepříjemné.

  superkarma: 0 01.12.2003, 11:13:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme