Domácnost

Severští psi mají mandlové oči jako etruské krásky a pořád se smějí.

Huňatý kožich zvyšuje dojem mohutnosti, osrstěný ocas nesený při práci radostně vzhůru, oči tvaru mandlí jako u etruských krasavic, jakoby se smějící výraz v obličeji - toto vše si nás získá hned na první pohled. Zatímco sílu, statečnost a odolnost vůči vnějším podmínkám ocení spíše severské expedice do oblastí Arktidy a Antarktidy a Eskymáci, kteří jej využívají jako výborného hlídače sobích stád a plnoprávného pomocníka k lovu ledních medvědů a polárních vlků. Rovněž tak si jej vysoko cení sportovně založení lidé, zejména vyznavači saňového sportu.
Toto silné a tvrdé plemeno měří obvykle 58 až 63 cm a váží zhruba 40 kg. Rozhodně se nehodí pro život ve velkoměstech, neboť potřebuje mnoho pohybu. Svým zaměřením patří mezi vytrvalostní typy, nikoliv sprintery.
Pro život v drsných podmínkách je vybaven hustou podsadou připomínající vlnu se silnými, tvrdými, odstávajícími pesíky, nevyžadujícími přílišnou péči až na období výměny srsti čili línání, kdy je vhodné každodenní vyčesávání. Spodek těla spolu s obličejovou maskou je vždy bíle zbarvený, kdežto srst na zbytku těla elegantně slaďuje černé se světle šedými, krémovými až zlatožlutými barevnými tóny.
Oddaný, milý, pracovitý pomocník se projevuje poměrně samostatným úsudkem, někdy až poněkud nepoddajnou povahou.
   
05.11.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  kousek od nas ho maj na dvorku

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:16:42
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: No to jo, však jsem ho sama kopla někam

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:48:58
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: a bývalého nechť vezme čert, což?

  superkarma: 0 07.12.2003, 02:06:20
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Můj bývalý ho měl, bohužel nejdřív v domku a pak s ním skončil v bytě. Kde je ten pes teď, to nevím.

  superkarma: 0 04.12.2003, 16:37:59
 5. avatar
  [1] elfos [*]

  :-) Ano, jsou to krásní psi ... v našem městě má jeden Člověk malamuta. Vídám je už ... moooc roků, takových - no už aspoň devět, deset.. - starý pán a jeho pes :-) - chodí denně na dlouhatánské procházky - teď už ne tak svižně, jako kdysi (už když jsem tuhle "dvojku" viděla poprvé, byl to starý pán - ale sportovec - a nádherný pejs...) - dnes už i to zvíře jde takovým... uvážlivým krokem :-) ale pořád oba chodí na dlouhé procházky (a kdo koho venčí, to je otázka ...), za každého počasí - a ... vyzařuje z nich taková ... úžasná pohoda a klid a ... souznění. :-) Vždycky mám radost, když je někde potkám ... :-)

  superkarma: 0 05.11.2001, 23:05:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme