Domácnost

Roztomilý a paličatý kamarád - jezevčík hrubostrstý.

Posmívaný "salámový" pes s křivými, krátkými nožkami je znalci psích povah přezdívaný udatným rytířem, rozumbradou, svéhlavičkou... jakoby jeho hlavní charakteristika spočívala v obraně proti jakémukoliv přizpůsobování. Je to dáno jeho původním vyšlechtěním na norníka, tedy lovce pracujícího v norách, kdy se pes musel v temných kličkách podzemních chodeb spoléhat pouze sám na sebe a tudíž se i velmi rychle umět samostatně rozhodovat ve tmě plné pachů, nástrah a předem neurčeného počtu možných protivníků. Pomoc lidského přítele je v takovýchto chvílích v nedohlednu a zcela nemožná.
I když je jezevčík dávno uznávaným společenským rodinným psem, přítelem osamělých starých lidí a dovádivým kamarádem dětí, přesto jeho vrozené vlastnosti, např. samostatnost, vlastní rozhodování, tvrdohlavost až paličatost, s ním nadále zůstávají. Pána jsou jezevčíci ochotni poslouchat maximálně, zdržují-li se v jeho dosahu. Na jakoukoliv křivdu, např. potrestání neprávem, reagují tak, že se urazí a po určitou dobu s dotyčnou osobou „nemluví“ a neberou ji na vědomí.
Jezevčíci se hodí jak do zahrad a domků, tak i do panelákových bytů, neboť jsou velmi "skladní". Největší velikostní typ, nazývaný standart, váží od 5 do 9 kg, trpasličí hmotnost dosahuje nejvýše 4 kg, kdežto králičí velikost představuje živou miniaturu. Jako hlídači jsou ostražití, stateční a velmi hlasití. Pohybem a kontrolovanou dietou značně omezíme jezevčíkův sklon k obezitě, na který se váže i časté onemocnění páteře. Pohybu nepotřebuje mnoho, spíše bychom měli dbát na jeho pravidelnost.
   
19.10.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  salama nemusim

  superkarma: 0 28.09.2012, 23:59:36
 2. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Andula: Jak? Alík nebo Baron asi ne

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:23:23
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Jezevčíci mi nejsou moc sympatický, navíc se polovina z nich jmenuje stejně, jako můj muž...

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:46:16
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Pěkný, ale svéhlavý a energický pejsek. Vypadá jako typický společník pro staré babičky, ale patří do rukou spíš zkušenému chovateli.

  superkarma: 0 04.12.2003, 16:21:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme