Domácnost

Kamarád pro vás i pro vaše děti: labradorský retrívr.

Ač původem lovecký pes se labrador díky své neobyčejně přátelské povaze stále více chová jako společenský a pracovní pes. Smutným obdobím obou světových válek prošel jako úspěšný vyhledavač min. I nyní slouží nejen v policejních sborech na protidrogových odděleních, ale též se výborně osvědčil jako "oči slepcovy", a proto se často cvičí na vodicího psa nevidomých.
Jeho dobře stavěné pevné tělo s širokým hrudníkem a bederní částí a rovným hřbetem vytváří dojem spíše zavalitějšího dobráka. Krátká, rovná, i když hustá srst skvěle odolávající vodě nevyžaduje žádné zvláštní každodenní ošetřování, bohatě postačí občasné vykartáčování. I po náročné procházce v bahnitém terénu, kdy se pes s radostí vrhá do jakkoli velkých louží, projevuje srst neobyčejnou samočistící schopnost. Pro udržení čistoty stačí mnohdy pouhé vytření savou textilií, např. ručníkem, čímž se vyhneme časově náročné koupeli. Retrívři si libují v jednom barevném tónu, a to v černém, žlutém, krémovém nebo čokoládovém zbarvení. K typickým povahovým vlastnostem patří věrnost, vyrovnanost, přátelskost ke všem lidem (zvláště je laskavý k dětem), učenlivost, zcela postrádá agresivitu.
Protože se jedná o poměrně velkého psa (výška psa kolem 56 cm, feny 55 cm a hmotnosti 25 až 30 kg) hodí se na venkov nebo zahradu, i když s dostatečným množstvím denního pohybu se stejně tak dobře může chovat i v městských bytech. Omezení pohybových aktivit se u něj okamžitě projeví nadváhou. Dlouhé, nejméně dvě hodiny trvající procházky oblíbeným přírodním terénem omezí jeho vrozené sklony k obezitě na minimum. Nesmíme na něj klást přílišné požadavky na hlídání, k němuž se pro svůj kladný vztah k lidem nehodí. Jisté potíže může způsobit jeho až fanatický vztah k vodě. Stejně tak rád plave, jako se jen převaluje v bahnité lázni. Hravý až čtverácký pes se výborně hodí pro všechny, tedy i nezkušené psomilce.
   
09.10.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [16] hubajda [*]

  Ťapina — #14 to jo ja tez jsem videla jednoho moc tlusteho

  superkarma: 0 28.09.2012, 23:55:36
 2. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Neu: Plemenný standard pro labradory udává 25 - 34 kg. To je fakt hrozný rozdíl

  superkarma: 0 04.12.2003, 16:27:27
 3. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Labíci fakt mají hrozné sklony k tloustnutí. Viděla jsem i 50 kilového

  1. na komentář reaguje hubajda — #16
  superkarma: 0 04.12.2003, 16:24:51
 4. avatar
  [13] Simba [*]

  Osobně se mi více líbí jiná plemena, ale jsou pro mne symbolem slepeckých psů.

  superkarma: 0 04.11.2003, 14:05:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme