Domácnost

Jak je to s kočičí manikúrou? Zeptali jsme se veterináře.

Dvě kočky drbou na střeše garáže, až se jim od vousů práší. Když proberou libido a rvavost kocourů, převedou řeč na lidi. “Moje panička si lakuje drápy na všech čtyřech. Včera měla černý, dneska modrý,” kroutí hlavou mourovatá. - “To moje panička si dlouhý drápy dokonce nalepuje,” trumfuje černá a dodá znechuceně: “Prostě cvok, místo aby si drápy brousila pěkně o kůlnu nebo o křeslo jako my, ostří si je takovou placatou jakoby větvičkou.“ Mourovatá se roztřese. “Ty hloupá, to je pilník! Mě s ním jednou pilovala drápy, a to je ještě předtím stříhala.“ “Áááúúú, mňáááúúú,” mňoukají bolestně obě micky.
Veterinář MUDr. Radan Šimek před podobnými zásahy varuje. “Když kočce drápky ustřihnete, aby vám neničila drahou sedačku, kterou teprve splácíte a obrazovou tapetu ,Havaj’, vůbec jste nevyhráli. Tím víc má potřebu si drápky brousit. Samozřejmě o sedačku a o Havaj... Ideální je umístit blízko jejího pelíšku v bytě pro podobnou činnost prkénko, špalek nebo kobereček napnutý na laťkách, aby hned po probuzení mohla jít drásat nikoli vaše nervy, ale vyhrazené náčiní. Broušením kočka také říká: ,Koukej se na mě, a ne pořád na tu televizi! Vykartáčuješ mi kožich? No, konečně mi chystáš žrádlo! Docela bych šla ven!’
Po násilném ostříhání drápků vyděšená kočka zaleze do kouta. Někdy se chová jako její panička, když ji chytne pořádná ,depka’. Stříhání je nutné jedině u staré kočky, která už na broušení nemá sílu, nebo v případě, že má kočka polámanou tlapku, kterou je třeba znehybnit a bandážovat na delší dobu, pak by drápky mohly zarůst do lůžka.
U nás patří zkrátka drápky k ozdobě kočky a přirozené výbavě. Kočka s ubroušenými drápky by se dokonce ani nedostala na výstavu. Ale například v Americe a v jiných zemích, při kastraci prováděné ve 3 měsících i dříve, veterináři často současně dělají i další zákrok - poslední články bezbolestně operativně odstraní a kočka nemá drápy. Pravda je, že pak nikoho a nic nepoškrábe, ale kdybychom mícu pustili ven, neuživí se. U nás je podobný zákrok zakázaný a považuje se za trápení zvířat.

Připravila

Mirjana Červenková
   
03.10.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  ja je nestriham Sml23Sml23

  superkarma: 0 28.09.2012, 23:46:18
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Kdepak, i pečlivě obrušované kočičí drápky občas potřebují zastřihnout. Ne u všech koček, ale je potřeba to hlídat, aby nezarůstaly. Někdy žasnu, čeho všeho si lidi jsou schopni nevšimnout. Vyrábí se speciální nůžky na kočičí drápky, takže to není žádné trápení.

  superkarma: 0 01.12.2003, 16:52:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme