Domácnost

Když na vás něco roztomilého jukne z písku, je to pískomil!

Mezi chovateli hlodavců a malých savců si stále více získávají oblibu nenároční, snadno množitelní, přátelští a ochočitelní pískomilové. Pískomilovití (Gerbillidae) zahrnují 5 rodů: Gerbillus (např. páskomil saharský), Meriones (např. páskomil mongolský, rudoocasý, jižní, perský...), Psammomys, Rhombomys (např. pískomil velký) a Pachyurus (např. pískomil křečkovitý čili kyjochvost).
Všichni se vyznačují určitými společnými znaky, avšak za nejtypičtější rys bychom mohli označit skákavý pohyb po zadních končetinách. Ten jim umožňuje vyvinout značnou rychlost v přehledném terénu, ale také neočekávané měnit směr za použití ocasu jako kormidla. Dále při útěku před nepřítelem dokáží dělat neuvěřitelně dlouhé skoky vzhledem ke své velikosti. A v neposlední řadě díky pohybu po zadních končetinách omezují styk těla se sluncem rozpáleným pískem na minimum. Pískomilové, jak již napovídá jejich jméno, obývají především pouště, polopouště a suché oblasti Afriky, jižní Asie a nejjižnějších cípů Evropy. Také se od sebe příliš neliší způsobem života. V podstatě lze říci, že dávají přednost soumračné a noční aktivitě, žijí v párech či koloniích a nepotřebují vodu, neboť ji dokáží získat buď z čerstvé rostlinné potravy, nebo olizují kondenzované kapky na stěnách svých podzemních nor. Samice vrhají několikrát do roka po zhruba 20 – 35 denní graviditě dvě až dvanáct mláďat (podle druhu).
Jejich zbarvení většinou nehýří pestrostí, nýbrž si zachovává jednolité zbarvení ve škále od oranžově žluté po temně hnědou barvu. V současnosti se u pískomila mongolského vyskytují nové vyšlechtěné barevné variety (např. černá, bílá, plavá...), které lze navzájem křížit i s původním divokým zbarvením, a tak dosahovat nových barevných rázů či jen znaků. Závěrem bych jen chtěla říci, že právě poznání základních životních podmínek a projevů volně žijících živočichů umožňuje prohlubovat a zdokonalovat jejich chov v lidské péči.
   
15.05.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Andula — #3 me take ne

  superkarma: 0 28.09.2012, 21:03:53
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: já ani ne, piskomilove ani podobni me nikdy moc nebrali.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 09.12.2003, 18:27:50
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Že jo, já bych si taky nejradši nastěhovala domů všechno

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:23:49
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Pískomilové jsou moc roztomilá zvířátka, ach jo, nejraději bych měla doma ZOO.

  superkarma: 0 04.11.2003, 08:25:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme