Domácnost

Není páv jako páv.

Páva modrého či korunkatého (Pavo cristatus) zná téměř každé malé dítě buď ze zoologických zahrad, zámeckých parků nebo pohádek. O okázalé nádheře samčího svatebního šatu, zvláště pak o vlečce s obrovskýma měňavýma "očima", s třpytivě měňavými kovovými lesky, jež šálí dokonale naše zraky, takže se nám v různých úhlech pohledu jeví jako odlišné barvy, bylo napsáno mnoho slov. Ale stejně tak jako v jiných oblastech lidské činnosti, i zde se člověk-šlechtitel nezastavil nad přírodní nádherou, nýbrž ještě pokročil dále. Vůbec první barevná mutace vznikla pravděpodobně v zemi šlechtitelských tradic, v Anglii, někdy v roce 1823. Stal se jí páv modrý - černokřídlá forma. Kohout této formy se vyznačuje ebenovými, tmavozeleně a modře lemovanými krovkami ramenními, křídelními a ručními. Také záda a vlečka jsou zbarveny v teplých zlatých a bronzových tónech. Slípky této mutace jsou světleji vybarvené než původní. Kuřátka se halí do smetanově bílé s černohnědým nádechem na křídlech a ocasu. Druhá barevná varieta vynikne na temném pozadí starých zámeckých zahrad s tmavou zelení vzrostlých dřevin.
V takovémto prostředí působí jako křehká pohádková krása paličkovaných krajek - bílá forma. její odpůrci u ní postrádají právě ten proslulý kovový lesk, uvádějící nás v údiv nad barevnou proměnlivostí. Další jejich argument hovoří o vhodnosti této mutace pouze do čistého prostředí, neboť v městských a průmyslových aglomeracích se sněhobílá poezie přemění na bílošedou ušmudlanost. Bílá barva je recesivní, takže při křížení s modrým ptákem, budeme mít v první generaci jen modré štěpící na bílou, obvykle však s několika bílými letkami. Pokud dál chováme a rozmnožujeme ptáky z tohoto spojení, najdeme v mláďatech 25% modrých, 25% bílých (obojí čisté linie) a 50% modrých štěpících na bílou s několika bílými letkami. Někdy se udává, že bílá s sebou nese zhoršenou odolnost proti nepříznivému počasí.
A nakonec do třetice - strakatá forma. Nevznikla jako výsledek spojení modrého s bílým. Mimo jiné to dokazuje také skutečnost, že spojíme-li strakatého páva s čistě bílým, vylíhnou se nám pouze strakatá mláďata (strakatost je dominantní nad bílou barvou).
Všechny tyto barevné variace vyžadují péči, chov i krmení jako původní modrý páv.

Nataša Velenská
   
09.05.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  krasne zvire

  superkarma: 0 28.09.2012, 19:56:40
 2. avatar
  [2] Andula [*]

  To sjem netusila, ale pavi se mi stejne moc nelibi, jsou to takove prezdobene ...slepicky

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:31:12
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Já jsem si doteď myslela, že bílí pávi jsou albíni, tzn. občas se objevující varianta, ne přímo genetický typ.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:31:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme