Domácnost

Proč má fenek velké uši?

Jako něžný pouštní skřítek s obrovskými kornoutovitými ušními boltci a velkýma černýma očima v malém jakoby "liščím" obličejíku vypadá fenek. Je nejmenší psovitou šelmou vůbec, jeho tělo měří 25 - 41 cm, huňatý ocas 18 - 31 cm. V kohoutku je vysoký pouhých 19 - 21 cm a jeho váha nepřesáhne 1 - 1,5 kg. Právě drobný vzrůst, určitá bizarnost jeho tvarů, milá povaha a dobrá ochočitelnost v mladém věku jej předurčuje jako vhodného domácího mazlíčka. Musíme však získat opravdu mladého jedince, nejlépe mládě, aby se dalo dokonale ochočit. U starších kusů může přetrvávat bázlivost a jakási "potřeštěnost" v projevech po velmi dlouhou dobu nebo ho již nelze ochočit vůbec. Takovéto zvíře pak téměř nelze pouštět po bytě, neboť se všeho leká a ani nelze předem odhadnout jeho reakce, takže bychom ho "svobodou" spíše stresovali, což by mohlo mít za následek zranění zvířete.
Fenek je typickým představitelem pouštního živočicha: obrovské ušní boltce, bohatě prokrvené, mu slouží jako lokátor, zachycují i ten nejslabší šramot, ale i jako ventilátor, neboť vyzařováním tepla svého nositele ochlazují. Stejně výborné jako sluch má fenek i další smysly: zrak a čich. Chodidla porostlá srstí ho chrání před rozžhaveným saharským pískem. Díky svému pískovému zabarvení dokáže dokonale splynout s podkladem, ale to není jediná možnost jak uniknout z dosahu nepřítele - fenek se umí zahrabat přímo do země.
Z těchto adaptací vyplývají jeho potřeby zcela jasně. V prvé řadě potřebuje teplo, při poklesu teploty pod 20 °C se začne třást zimou. Zrovna tak je důležité chovat jej v suchém prostředí, vlhko mu škodí, přesto ale snese krátkodobý pobyt v mrazu a hraje si i ve sněhu. Pro jeho pobyt v domácnosti se nejlépe hodí vzdušná suchá voliéra či klec s pískovým podkladem a boudičkou, kde by se mohl skrýt a cítit se bezpečně. Za největší pochoutku považuje vše ptačí, ale podáváme mu i všelijaký hmyz, vařené maso, malé hlodavce, sladké ovoce a kaši. Zacházíme s ním vždy mírně a laskavě.

Nataša Velenská
   
04.05.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: čivava? To jsou takovi ti mali usati psi, co vypadaji jako...fenek?

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:36:34
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Tihle mají ty uši teda extrémní. V Brněnské ZOO je fenek, který vypadá spíš jako přerostlá čivava

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:28:56
 3. avatar
  [3] Simba [*]

  Já žasnu, co vše se dá chovat doma... Klokan, fenek ...

  superkarma: 0 03.11.2003, 13:32:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme