Domácnost

Čas lásky v říši zvířat aneb Jak se milují zvířata?

"Byl pozdní večer, první máj... hrdliččin zval ku lásce hlas…“ čteme básníkova slova hodnocení nejkrásnějšího měsíce roku. Ale jak je tomu doopravdy? Láska je jen lidské slovo, v živočišném světě jde především o přenos genetické informace a zajištění pokračování druhu. Jak vypadají staleté rituály namlouvání v živočišné říši?
Z hlediska rozmanitosti by si milovníci přišli na své právě v říši bezobratlých. Pokud pomineme skupiny s vnějším oplodněním, kde jsou genitálie vcelku jednoduché, otevře se před námi obrovský svět nevyčerpatelné inspirace složitých a často druhově specificky utvářených pářicích orgánů. Ještě nedávno se tento jev vysvětloval na základě technické hypotézy "zámku a klíče", přičemž samice má jednoduchý "zámek", kdežto samec složitý "klíč", kterým je možno otevřít pouze ten správný druhový "zámek". Samčí genitálie nás někdy mohou udivit svými úctyhodnými rozměry (např. u některých ploštic a dvoukřídlých jsou ve ztopořeném stavu větší než celé tělo!).
Zjednodušeně se dá říci, že každé pohlaví sleduje v přírodě trochu jiný záměr. Zatímco samice vše vkládá do zárodku a následné výchovy potomstva (k čemuž ji poslouží jedině samec s kvalitními geny), samec se naopak snaží co nejvíce uplatnit své geny, to tedy znamená, že se snaží oplodnit co nejvíce samic a přitom si pojistit co nejlépe své otcovství (znemožnit jiným samcům oplodnění téže samice). Úplně zjednodušeně samice hledá kvalitu, zatímco samec kvantitu. Ale jako vše, ani toto neplatí u všech a do důsledků.
Jak je tomu u různých savců? Jelikož jsou žirafí samice v říji vždy jeden den každých 14 dnů, musí být samec neustále ve svém stádě ve střehu, aby včas říji podchytil. K tomu mu slouží tzv. flémování (špulení pysků, při kterém zachytí malé množství samičí moče), je to tedy jakési testování vzorku moči na přítomnost pohlavních hormonů.
U koček by se daly popsat celé stohy papíru, zvláště když se nacházíte v blízkosti mrouskající se číči, která se svými hlasovými projevy v nočním tichu dokáže vyrovnat i nejhlučnějším mejdanům. Kočky se v tomto období protahují, válejí se po zádech, třou se čumákem o samce, třepají tlapami... Při páření se samec zakousne samici do kůže na krku, rekordmanem v četnosti kočičích spojení je lev (až 50x za 24 hodin!).
U orangutanů probíhá páření jako u jediných opic břichem k sobě. Samice upřednostňují velké samce. U šimpanzů bonobo se vlastně sexem řeší nejen samotné rozmnožování, ale též vznikající šarvátky. Jakmile dojde byť jen v náznaku k nepřátelskému projevu u nějakého člena tlupy, postižený se okamžitě začne sexuálně nabízet a dochází buď k opravdovému spojení (v případě samce a samice), nebo k vzájemnému uspokojení či jen přeneseně k ritualizovanému aktu (v případě konfliktu dvou zvířat stejného pohlaví). Takže hippies si v 60. letech nevymysleli a nepraktikovali heslo "Dělej lásku, ne válku" jako první - naši lidoopí bratranci je dávno předtím již předběhli.

Nataša Velenská
   
02.05.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Simba — #1 Sml30Sml30

  superkarma: 0 28.09.2012, 20:03:40
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: i u lidi nekdy...

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:35:40
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Samice hledá kvalitu, samec kvantitu - to myslím sedí přesně
  O zvířecí sexualitě byla napsaná celá kniha, teď si bohužel nemůžu vzpomenout na název, ale je to ohromně zajímavé.

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:42:03
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  A co vepříci??

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 03.11.2003, 11:53:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme