Domácnost

Jak má vypadat správná kočičí tabule?

Při přípravě kočičí potravy bychom se měli řídit potřebami jejích divoce žijících příbuzných. Šelmy kočkovité všeobecně začínají hodování tím, že si porci důkladně prosliní, a tím si ji připraví k pozření a lepšímu trávení. Dlouho a obezřetně ji jazykem olizují, a tak do ní vpravují chemické látky, zvané enzymy, které ji předpřipraví pro snadnější vstřebávání ještě před samotnou konzumací. Pokud toto kočce neumožníme, většinou na sebe negativní důsledky nedají dlouho čekat, a projeví se poruchami trávení které se zviditelní obvykle průjmy se zbytky nestráveného masa.
Dále bychom měli mít na paměti, že žaludek kočky je choulostivý, proto bychom ji v žádném případě neměli krmit odpadky. Pro venkovské kočky také platí, že dobře živená kočka loví myši dobře a ráda, zatímco vyhublá kočka, která si potravu musí sama ulovit, se většinou zaměří spíše na ptáky a vyhrabávání zbytků z popelnic a ze smetišť.
Pravidelnost v krmení, tzn. dodržování přesných časů, se vyplatí, neboť kočka podanou porci ihned pozře, takže tím splníme i požadavek na vlažnost krmení. Četnost denních dávek se snižuje s věkem. Dvouměsíční kotě krmíme 5x denně, ve stáří 12 týdnů jedno krmení vynecháme, půlroční až roční mláďata dostávají 2 - 3krát denně. Dospělému zvířeti bohatě postačí podávání stravy 2x denně.
Kočičí strava by měla být vyvážená a pestrá, takže občas obměňujeme jednotlivé položky. Maso nahrazujeme rybami. Pokud krmíme již hotovými výrobky, není rozhodně na škodu jejich střídání. Dalším důležitým prvkem prostřeného stolu koček by měl být květináč s trávou (pakliže naše kočka byt neopouští). Při čištění srsti jazykem se jí velmi často dostanou do žaludku chlupy, které vyvrhuje v chuchvalcích právě pomocí trávy. A místo tečky nakonec - nezapomeňte na stále připravenou misku s pitnou vodou.

Nataša Velenská
   
18.04.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Simba — #1 ta nase ma misku plnou a kdyz chce tak se jde najist

  superkarma: 0 28.09.2012, 15:11:38
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Náš první kocour žral jenom Whiskas, nic jiného ani náhodou. Když dostal něco jiného, tak začal tou první fází, důkladně si potravu proslinil, olízal šťávičku a odešel

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:29:40
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Nepodávám krmení ve stálém čase, kočky si na to nedokázaly zvyknout, v přírodě si taky neuloví myš vzdy v 7:30.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 03.11.2003, 09:58:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme