Domácnost

Klokani nemají rádi stres.

V tisku se občas objeví inzeráty nabízející prodej klokanů dama (Thylogale eugenii) a Bennettových (Wallabia rufogrisea). Případný budoucí chovatel by měl radosti a úskalí chovu znát předem. Čeleď "pravých" klokanů - stepních, skalních a stromových - zahrnuje asi 50 druhů v 11 rodech. Oba dva výše jmenovaní klokani náleží vzrůstem ke středně velkým (ani ve vztyčeném postoji nedosahují 1 m). Klokani jsou přímo předurčeni ke skokům, jejich dlouhé zadní a kraťoučké přední nohy se v podstatě vyvinuly jako adaptace na tento druh pohybu. Skákání totiž umožňuje rychlý přesun či únik s minimalizovanou ztrátou energie. Klokan tak může vydržet i několikahodinové pronásledování, aniž jeví známky únavy. Nejbystřejším klokaním smyslem je sluch a jak můžeme sami vypozorovat, neustále pohybují ušními boltci jako malými radary. Rovněž za zrak a čich se nemusí stydět.
Úskalí chovu spočívá v jejich mimořádné plachosti, která může vést až ke stresu. Na každý nepatrný nový pohyb či zvuk reagují klokani vyplašeně a nevyzpytatelně (většinou však slepě prchají všemi směry). Proto každého nového klokana musíme nejprve izolovat a pomalu přivykat na nové poměry. Nejlépe v malé stájce, aby neměl možnost vysokých zběsilých skoků. Opatrnost, citlivé reakce na změny v chování a klid jsou základním pravidlem úspěšného chovu.
Stres se projeví nejprve silným sliněním, potřásáním hlavou a splašeným pobíháním. V tomto případě je nutný především klid, jinak klokan může na následky stresu i uhynout. Klokani jsou býložravci, to znamená, že je můžeme krmit v podstatě jakoukoliv zeleninou (i vařenými bramborami), ovocem, zeleným lupením (v zimě pouze kvalitní seno), vhodné jsou ovesné vločky, naklíčené zrní, slunečnice, starý chléb, větve i s listím na okus... Nedávat tvrdé a ostré věci (tvrdá stébla v seně, neloupaný oves) - mohlo by dojít k poranění tlamy (hlavně sliznic).
Klokani jsou nároční na prostor - do bytu se v žádném případě nehodí. Pokud však vlastníme zahradu či nějaký jiný pozemek a jsme ochotni část této plochy klokanům přenechat, stejně nás ještě čekají stavební úpravy. Protože klokanům nejvíce škodí vlhko a chlad, vnitřní zateplená ubikace je podmínkou úspěšného chovu. Výběh by měl být z větší části travnatý (pastva) s písčitým ložem na vyvalování. Při odchytu (např. kvůli veterinárnímu zákroku atd.) skákající vačnatce nejprve uchopíme za ocas, pak uši a nakonec jim fixujeme zadní nohy. Lze je též vodit tak, že do rukou vezmeme jejich ocas a jeho následnou manipulací jako kormidlem řídíme směr přemístění. Většina druhů je dlouhověká - dožívají se až 20 let.

Nataša Velenská
   
11.04.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Andula — #3 me take ne

  superkarma: 0 28.09.2012, 13:41:51
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: no vlastne proc ne, jen me to neprislo na mysl. Ale pstrosi farmu uz jsem u Benesova videla.

  superkarma: 0 09.12.2003, 17:41:15
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Velkou zahradu a proč ne?

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:45:41
 4. avatar
  [3] Andula [*]

  Teda klokana... to by me fakt nenapadlo.

  1. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 0 04.12.2003, 23:00:45
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Chovat můžeš cokoliv, jenom na některé druhy je potřeba zvláštní povolení. Ovšem nemožné není nic, jeden pán byl v televizi se svými krokodýlími miláčky v paneláku

  superkarma: 0 28.11.2003, 19:15:44
 6. avatar
  [1] Simba [*]

  Netušila jsem, že klokany je možno chovat i mimo ZOO.

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:18:17

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme