Domácnost

Výživa kočky, která má chytat myši.

Někteří lidé, hlavně na venkově nebo v chalupách stojících na samotě, si pořizují kočku nejen jako společníka, ale také jako účinného ničitele a regulátora nežádoucích počtů hlodavců. Přitom se mnohdy mylně domnívají, že takovémuto zdatnému lovci postačí nějaká ta miska s mlékem a občas kousek masa. Avšak, aby kočka mohla a chtěla chytat myši a jiné hlodavce k vaší spokojenosti, musí být silná.
Žádné kočce, byť sebelepší úspěšné lovkyni, nepostačí k nasycení pouze vlastní hlodavčí úlovky. Kočka odkázaná na samoživitelství postupně přejde od lovu myší k účinnějšímu plenění ptačích hnízd, zvláště v době hnízdění, kdy je tato kořist takřka bezpracně k mání. Po zbývající měsíce roku se pak takováto kočka svou sháňkou po potravě čím dál více přibližuje toulavým kočkám bez pána a stále více vyhledává smetiště, kontejnery s odpadky, popelnice, koše a další náhradní zdroje potravy. Takovéto kočky nejenže za čas nebudou v lovu na myši úspěšné, ale s velkou pravděpodobností je přestanou lovit vůbec. Jejich srst ztratí na lesku, jemnosti a kráse, zhrubne a zplstnatí, četní cizopasníci budou sužovat jejich těla a nemoci na sebe nedají dlouho čekat, obzvláště potíže spojené s trávicím traktem.
Silná, ale ne tlustá či rozmazlená kočka, loví myši ráda a jistě lépe než slabé, vyhublé či dokonce vychrtlé zvíře. Kočka řádně krmená loví myši, neboť ji k tomu vede zděděný lovecký pud, a pokud je sama nezkonzumuje, velmi často se jimi přijde pochlubit. V takovém případě ji někdy postačí jen mrtvou myš ukázat, nebo si sama vytvoří na frekventovaném místě, aby nebyl k přehlédnutí, výřad. Srovná ulovenou kořist do řady po způsobu mysliveckých honů. Zde je na místě vždy pochvala, raději velká a hlučná spojená s polaskáním. Kočka nechápe, že vaše "fuj" není určeno jejímu umění, nýbrž pohledu na mrtvé hlodavce.

Nataša Velenská
   
28.03.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: ja taky ne, budi to skoro dojem, ze si ma clovekurvat od ust, aby se kocka najedla a blya dost silna na lov

  superkarma: 0 09.12.2003, 15:12:56
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Nějak jsem se tam nedočetla, co se teda má takové kočce dávat.

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:36:08
 3. avatar
  [5] Simba [*]

  Tak jsem ráda, že naše kočule patří k těm, které loví pro radost a chodí se úlovky chlubit - skladba úlovků: myši, žáby, ještěrky,... Ještěrky nám často nosí domů živé, čímže se pak dostatečně lovecky v bytě vyřádíme i my, při odlovu kočičího úlovku

  superkarma: 0 03.11.2003, 10:57:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme