Domácnost

Dáte si páva raději na zahradě, nebo na víně?

Staré italské přísloví praví, že páv má peří andělské, hlas ďáblův a krok zákeřníka. Myslím, že s prvními dvěma charakteristikami nelze než souhlasit. Hra barev a lesků na rozevřeném vějíři "ocasu" nás nepřestává uchvacovat svou, byť dočasnou krásou. Ještě nedávno však byla pávům přisuzována schopnost neblahé věštby - svým křikem prý ohlašují smrt a jejich "ocasní" pera v místnosti vystavená přivolávají nemoci.
Původní vlastí páva korunkatého (Pavo cristatus) je Přední Indie a Cejlon. V Indii platí za posvátného ptáka, neboť je považován za symbol boha Krišny. Svou oblíbenost ještě zvýšil uměním "přivolat déšť", jeho křik se rozléhá hlavně před blížícím se deštěm. Pávi jsou s největší pravděpodobností nejstarší okrasní ptáci. Asi před 3000 lety je už chovali ve svých zahradách maloasijští králové a egyptští faraoni. Zásluha o jejich rozšíření je připisována Féničanům. Svou barevností potěšili i oči krále Šalamouna v 10. st. př. n. l. V jak obrovském množství se chovali ve starém Římě si dokážeme snáze představit, když víme, že paštiky z mozků a jazýčků pávů zdobily hodovní stoly římských císařů. Ve středověku v Provenci byli mistři pěvci korunováni věnci z pavího peří.
V dnešní době je páv velmi dostupným a poměrně snadno chovatelným hrabavým ptákem. Pro kohouta jsou charakteristické dva rysy: korunka ze vztyčených per s praporem až na svém konci a "ocas" v době toku. Totiž dlouhá péra nádherných měňavých barev s typickými "oky" jsou vlastně horní krovky ocasní. Touto ozdobou se kohout však nepyšní po celý rok, je ryze účelová - má zaujmout samici natolik, že svolí k páření.
Ošetřování a chov dospělých pávů je velmi snadný. Podáváme jim obilí a luštěniny, měkké krmení připravíme z obilního šrotu, vařených brambor, masové nebo rybí moučky a kostního šrotu. V zimě přidáváme strouhané okopaniny a sušenou vojtěšku, v předjaří klíčená semena a vitamíny. Chováme je celoročně volně, nepotřebují žádnou ubikaci a sami si zvolí "spací" strom. Rovněž tak jim nezastřiháváme letky, neboť se vždy vrátí domů. V předjaří mohou způsobit škody na zahrádce či skalce, protože nedokáží odolat rašícím rostlinkám. Když se přeneseme nad hloupé pověry, budou pávi krásnou ozdobou našich zahrad, ale i chutným zpestřením našeho jídelníčku.

Nataša Velenská
   
05.03.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  pekne zvire

  superkarma: 0 28.09.2012, 01:00:02
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: to je fakt, ale ani ten ocas s emi nijak zvlast nelibi :-)

  superkarma: 0 09.12.2003, 15:32:36
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: No taková větší slepice, co chceš

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:32:21
 4. avatar
  [3] Andula [*]

  A v Praze ve Valdtšejnské zahradě.
  Prý jsou dost hloupí.

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:21:30
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  V Brněnské zoo jsou pávi taky, i v Plzni. Chodí volně mezi návštěvníky.

  superkarma: 0 28.11.2003, 23:26:24
 6. avatar
  [1] Simba [*]

  Mám pávy ráda, na ty pověry jsem nevěřila už odmalička. Ráda jsem se na ně chodila dívat do Valdštejnské zahrady v Praze. Teď je pro změnu okukuji v ZOO v Ostravě, mají tu dokonce bílé pávy .

  superkarma: 0 25.11.2003, 08:53:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme