Domácnost

Co s nechtěným nakrytím fenky? Na co si dát pozor?

Skoro každý chovatel se těší na krásná štěňátka, zejména v případě, že má navíc pěknou fenku s rodokmenem. Někdy si z nás ale zvířata sama, díky svým neodolatelným touhám, udělají takovou psinu, až to pěkné není. Vyberou si nepřiměřeného sexuálního partnera a ve chvíli spojení je jim docela šuma fuk, jak jejich dětičky budou vypadat. A tak to podle toho i kolikrát dopadne. To si pak pyšný majitel rve vlasy, že tu jejich povětrnou potvoru neuhlídal.
Několik rad, na co si dát pozor, pokud vám hárá fenka a vy chcete zamezit nechtěnému nakrytí:
Přesně pozorovat, kdy fena začala hárat. K oplodnění nemůže dojít během celého hárání, ale jen několik dní z této doby. Zpravidla je to 9. - 13. den po zpozorování červeného výtoku. Toto rozmezí je velmi individuální a záleží nejen na plemeni, ale hlavně na konkrétním jedinci. Přesnou dobu lze zjistit jednoduchým laboratorním testem.
Majitel by měl vybrat fence ke krytí psa stejné rasy a pokud možno zdravého.
Je mylné si myslet, že se mohou spářit jen přiměřené plemena. Opak je pravdou. Obě zvířata, různé velikosti a plemen (např. vlčák a jezevčík) dokáží vymyslet neuvěřitelní polohy, aby dosáhla milostného aktu. Samozřejmě jsou extrémy, kde se to asi nepodaří (doga a čivava), ale stejně, nic nelze podceňovat. Vynalézavost obou psích partnerů je velmi často překvapující. Pro fenu zde hrozí riziko nepřiměřeně velkých štěňat, poškození porodních cest během porodu a velké problémy i během porodu.
Pokud už k samotnému nechtěnému aktu dojde, důležitý je čas a doba trvání spojení. Posledním důležitým aspektem je čas, po který byli pes a fena pohromadě. Při krytí dochází k tzv. svázání, které trvá asi čtvrt hodiny. Proto nelze dělat předčasné závěry z minutové nepřítomnosti feny. I když je fena v optimální době, psovi "drží" a my celý akt krytí vidíme nebo nám o něm někdo důvěryhodný pověděl, není stoprocentní jistota, že dojde k zabřeznutí, ale musíme s tím již vážně počítat, stejně jako v případě, že se během hárání fena ztratí na několik dní.
Jestliže se rozhodnete k psí interrupci, máte možnost. Pokud se k přerušení rozhodnete, následuje návštěva veterinární ordinace. Nejste-li si svým rozhodnutím jisti, je lépe nejprve zatelefonovat a situaci s veterinářem konzultovat. Vlastní přerušení gravidity se dnes provádí pomocí léků nebo jejich kombinací. Nejčastější způsob představuje injekční aplikace hormonálních preparátů agofolinu nebo agostilbenu, které znemožňují přijetí oplozeného vajíčka děložní sliznicí. Aby měly tyto látky žádoucí efekt, je důležitá nejen dávka, ale i čas podání. Nejčastěji jde o sérii tří injekcí 5., 7. a 9. den po nakrytí, popřípadě dvě aplikace 5. a 8. den. Podané látky jsou podobné hormonům feny, které způsobují nástup hárání. Z toho vyplývá, že po jejich aplikaci může dojít k opakovanému hárání, ovšem ne plnohodnotnému a s určitými nepravidelnostmi. Například se nemusí objevít výrazný výtok, fena nemusí být atraktivní pro psy apod. V každém případě je nutné v této době fenu chránit před dalším nakrytím.
Nejlepším řešením pro nechtěné nakrytí je celou dobu fenu hlídat jako ostříž a vyhnout se tak spoje se slídící smečkou chtivých potencionálních psích tatínků, která postává za vraty a číhá na příležitost.
Zdroj: www.veterina-info.cz
   
02.03.2001 - Dům a byt - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 28.09.2012, 01:00:24
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Jo a dodatek - u hormonů po nežádoucím nakrytí se uvádí sice účinnost až 99 %, ale my jsme zrovna agofollin dávali - a byla z toho 4 štěňátka
  Pak jsou tu ještě nežádoucí účinky spočívající v tom, že fenka je od podání těchto látek prakticky doživotně náchylnější k zánětu dělohy, takže radši hlídejte

  superkarma: 0 01.12.2003, 14:45:33
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  K oplodnění může dojít klidně až do 18. dne i po, těžko se to počítá a rozhodně na to nespoléhejte. Nejlíp je to poznat na chování fenky. Jestliže už psa odmítá, tak několik dní poté přestane být plodná.

  superkarma: 0 23.11.2003, 20:04:30

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme