Domácnost

Už vás někdy napadlo, že by s vámi doma bydlela opička?

Kdo by nezatoužil chovat doma opičku. Ale většina opic není pro chov v domácnostech vhodná. Jednak mají velké nároky prostorové a stravovací, jako vysoce společenská zvířata vyžadují i nemálo času svého chovatele. Volně puštěná opice přemění byt v krátké době na hromadu sutin a vzhledem k jejím pachovým značkám také v nevábně vonící. Nemalý problém v sobě skrývá i velká opičí náchylnost k lidským nemocem. Proto milovníci opic upřednostňují poloopice.
Světlou výjimkou mezi primáty by se však mohla stát noční opice ze Střední a Jižní Ameriky - mirikina. Ovšem i tak je třeba zdůraznit, že její chov je dosti náročný, a proto není vhodná třeba pro začínající chovatele. Mirikina je šedohnědý, hebký noční skřítek, jehož tělo měří 30 - 36 cm (samotný ocas dosahuje až půlmetrové délky) a váží 0,8 - 1,1 kg. Její terárium by mělo stát na klidném místě bez průvanu a pokud se z opičky chceme těšit ve dne, tak zajistíme zatemnění s červeným osvětlením (převrácený režim dne, tedy v noci jí budeme svítit). Terárium bohatě vyvětvíme všemi směry, z větví odstraníme kůru, abychom je mohli dobře umývat (mirikina si také označuje své území pachovými značkami). Do některého z horních rohů umístíme budku, abychom zajistili zvířátku potřebné bezpečí a klid na odpočinek. Mirikina výborně vidí, o čemž svědčí nejen její obrovské oči, ale také fakt, že dokáže bez problémů a brilantně ve tmě chytit letící hmyz. Její hlasové projevy zahrnují celou škálu poněkud strašidelně znějících zvuků (až 50 různých), dokáže výborně imitovat různé hlasy, např. psa. Skladba jejího jídelníčku je velmi pestrá - od různých sladkých plodů, přes zeleninu, listí, hmyz, měkkýše až po vejce a malé obratlovce. Je třeba vše podávat vyváženě a neupřednostňovat jen nějaké složky. Můžeme si také vypomoci rozličnými druhy sladkých kaší, do kterých vmícháme např. moučné červy. Ani zde nesmíme zapomínat na vitamínové a minerální přípravky. Ale o jejich správném dávkování, zrovna tak jako o případném očkování se poradíme s veterinářem.

Nataša Velenská
   
26.02.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  opicku ne

  superkarma: 0 28.09.2012, 01:02:37
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: radši to nebudu testovat :-)

  superkarma: 0 09.12.2003, 15:22:04
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Ale opička s větší elegancí

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:34:49
 4. avatar
  [3] Andula [*]

  Díky, kůlničku na dříví mi z bytu udělají i děti :-(

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:56:00
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Veterinář bude z dotazu na očkování nadšený. Jedině tak nějaký ze ZOO

  superkarma: 0 03.12.2003, 19:11:23
 6. avatar
  [1] Simba [*]

  S chovem opic jste mi připomněli, jak jsem v druhé třídě nastoupila do nové školy, sedla si vedle jedné holky a ta mi zahlásila "My máme doma opice" V dobách socialismu to nebylo zase tak běžné. Fakt měli, dva druhy, dokonce snad i makaky.

  superkarma: 0 25.11.2003, 08:57:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme