Domácnost

Je vaše dítě hvězdný talent a vy mu umožníte kariéru za každou cenu?

Když otec Kurnikov chtěl, aby byla z jeho dcery velká světová tenistka, prodal televizi, aby měl za co koupit tenisovou raketu. Byla to investice, která se vyplatila, Anna dnes stojí na špici a svému otci může koupit, na co si jen vzpomene. Když otec Kovaljov chtěl, aby byl jeho syn slavným hokejistou, vysoustružil mu první puk z kusu železa a pak s ním vykonal předlouhou cestu přes půl Sibiře, aby až v daleké Moskvě mohli poznat, že jeho syn je talent. Byla to investice, která se vyplatila – jeho syn je dnes hvězdou NHL a svému otci může všechny dluhy bohatě splatit. Jaké investice jsou schopni vložit rodiče do svých dětí? A vyplatí se vždycky?
Mám ve svém okolí možnost sledovat spoustu dětí. Mnoho z nich je svými rodiči manipulováno životem tak říkajíc standardním způsobem – žádné velké výstřelky, po škole na kroužky nebo na sport, jednou dvakrát týdně, aby se „dítě nažralo a rodič zůstal celý“ (včetně peněženky).
Jsou však mezi námi i rodiče, kteří ve svém dítěti objevili talent, Talent s velkým T, na jehož oltář jsou ochotni vrhnout nemalé oběti. Oběti v podobě času i finančních částek. Je jisté, že aby dítě mělo možnost ukázat, co v něm je, potřebuje jisté finanční zázemí, třeba na nákup nutné výbavy nebo na zaplacení značně vysokých částek ve sportovních klubech.
Otázkou je, zda je nutností, aby mladý talentovaný sportovec nebo tanečnice měli už nízkém věku své osobní trenéry, značkové oblečení od ponožek až po čepici a to nej- nej- nejdražší a nejlepší a nejznačkovější sportovní náčiní. Jestli musí odmala reprezentovat ten nejlepší, a tím pádem i nejdražší sportovní klub. Je pravděpodobné, že se touhle cestou dostane dál než dítě z horších poměrů?
Je to věc názoru a můj názor zní NE. Příliš ambiciózní rodiče častokrát perou do sportovních aktivit svých dětí zbytečně velké finanční prostředky, ať už proto, že to patří k dobrému společenskému tónu, protože doufají, že jejich ratolest splní jejich vlastní marné sportovní snahy z mládí, nebo dokonce protože věří, že jim dobře zaopatřený sportovec později všechny investice bohatě vrátí – že by závan ze Sibiře? Myslím, že opravdu talentované dítě se dokáže prosadit samo i bez finančních berliček svých rodičů.
A co si o tom myslíte vy? Je nutné, aby rodiče investovali do kariéry dětí velké finanční prostředky, nebo se děti umějí prosadit samy, když na to mají?
   
21.02.2001 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. [7] jithule [*]

  syn dělal karate

  superkarma: 0 26.12.2012, 22:46:09
 2. avatar
  [6] hubajda [*]

  Sml16

  superkarma: 0 28.09.2012, 00:50:03
 3. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: vubec nic, jen fofr, honbu za vykony a zadne detsvi. ke klukum do skolky jedna takova holcicka chodi, je to smutne mlcenlive dite.

  superkarma: 0 09.12.2003, 15:14:29
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  To snaživé podporování talentů ve velkém stylu mi přijde děsivé. Co ty děti mají ze života?

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:36:23
 5. avatar
  [3] Andula [*]

  Asi nejde jen o velke penize, ale i o to, ze nekdy rodice kvuli detskemu talentu diteti znici cele detstvi...

  superkarma: 0 04.12.2003, 22:02:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme