Domácnost

Bazilišek není jen v pohádkách.

Slovo bazilišek v nás evokuje zlého malého skřeta patřícího do temných pohádkových sil, prostě další synonymum pro ďáblíka. Ve skutečnosti je bazilišek mírný, vysoce ochočitelný hmyzožravý ještěr s rytířskou přilbou a dračím hřebenem, s kostnatými prsty se silnými velkými drápy a dlouhatánským ocasem. Traduje se o něm, že běhá krátké vzdálenosti pouze po zadních končetinách a dokáže i běhat po vodní hladině, je-li její plocha dostatečně velká a baziliščí sprint dostatečně rychlý. Tyto schopnosti můžeme vidět pouze ve filmech, ale nikoliv v teráriu.
Ubytování baziliškovi vyhovuje ve vyšší nádrži minimálních rozměrů 1 x 0,5 x 0,8 m, kterou zařídíme jako akvaterárium s mělkým bazénkem. Bohatě vyvětvíme nejen ve svislé, ale převážně ve vodorovné rovině, neboť tento ještěr v přírodě s oblibou lehává na větvích stromů nad vodou. Nesmíme zapomenout na světelný a tepelný zdroj, který je umístěn tak, aby se pod ním mohlo zvíře vyhřát v kuželu tepla o 40°C, ale také vyhledat chladnější stanoviště kolem 25°C.
Jako každé tropické zvíře i bazilišek upřednostňuje v teráriu vlhký zápar, proto denně rosíme a omezíme větrání na minimum. Ke zvýšení estetického dojmu, ale i udržení vyšší vlhkosti vzduchu, můžeme terárium osázet rostlinami. Než však tak učiníme, měli bychom nejprve zvířata pár dní pozorovat a pak rostliny umístit pokud možno na nejméně navštěvovaná místa. Stejně ale musíme rostliny čas od času vyměňovat nebo je nechat zregenerovat mimo terárium. Bazilišky lze chovat v párech nebo v malých skupinkách s jedním samcem.
Bazilišci z odchytů ve volné přírodě nejsou vděčnými chovanci, protože jsou velmi plaší a lekaví, při sebemenším pocitu vyrušení skáčí jako smyslu zbavení a bezhlavě do všeho narážejí (tímto způsobem dochází k častým poraněním, hlavně tlamy). Naproti tomu mláďata z odchovů v lidské péči jsou vysoce ochočitelná a kontaktní, nejenže si sama přicházejí pro potravu (cvrčci, sarančata, mouční červi, smýkaný hmyz, myší holátka) podávanou z pinzety, ale také se s potěšením nechají drbat.

Nataša Velenská
   
08.01.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Andula — #3 Sml16

  superkarma: 0 27.09.2012, 23:58:36
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Baziliška jsme viděli v ZOO, líbil se nám a já do té doby netušila, že není jen v pohádkách.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 04.12.2003, 15:57:07
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Krasavec, mě by teda neodradil druh potravy, ale nároky na prostor. Bazilišek rád běhá a potřebuje k tomu úměrně velkou nádrž.

  superkarma: 0 04.12.2003, 13:45:01
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Baziliška znám spíš jako jedno z erbovních zvířat, nevěděla jsem, že nejde jen o mytologii, že opravdu existuje. Ale od chovu by mne ti cvrčci, mouční červia myší holátka odradili.

  superkarma: 0 24.11.2003, 10:34:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme