Domácnost

Chystáte se na lyže do ciziny? Neberte si s sebou peníze!

Pomalu začíná lyžařská sezóna a stále více českých příznivců zimních sportů se chystá na dovolenou do některého ze zahraničích lyžařských středisek. A jako každoročně mnozí řeší, kolik peněz si vzít s sebou a v jaké měně nebo kde vyřídit pojištění na dobu pobytu v cizině. Přemýšlíte na tím, zda by nebylo výhodnější vzít si na zahraniční cestu platební kartu? Odpověď na tuto otázku zní jednoznačně ano, neboť v zahraničí s platební kartou můžete zacházet úplně stejně jako doma, s tím rozdílem, že možnosti jejího uplatnění jsou tam mnohem pestřejší a její použití je bezpečnější než platba hotovými penězi.
Oblíbené heslo “jedeme do světa” můžeme bez nadsázky použít v případě platebních karet Visa, kterých je na celém světě již víc než 1,5 miliardy. Jejich majitelé mají přístup do světově nejrozsáhlejší sítě 643 000 bankomatů instalovaných ve 121 zemích. Obliba platebních karet Visa je patrná také z počtu obchodů přijímajících tuto kartu, který v součastné době dosahuje 20 milionů.
Platební karty nabízejí nejen pohodlí při platbách v obchodech či výběru hotovosti z bankomatu, ale – co je již méně známé – zahrnují v sobě také pojištění proti nejrůznějším událostem.
Další výhodou platební karty je skutečnost, že bankomaty fungují nepřetržitě 24 hodin denně a člověk má tak přístup k penězům, kdykoli je potřebuje. V síti bankomatů umístěné na Internetu mají cestovatelé možnost zjistit ještě před odjezdem do zahraničí přesnou adresu nejbližšího bankomatu v jejich cílové stanici. Na domovské stránce asociace Visa International (http://www.visa.com) naleznou uživatelé odkaz na vyhledání umístění bankomatů, tzv. ATM Locator, který po zadání cílové stanice vyhledá polohu nejbližších bankomatů. Na téže stránce lze nalézt také podrobné mapky rozmístění bankomatů v 11 zemích světa, na 80 nejvýznamnějších mezinárodních letištích a adresy všech bankomatů přijímajících platební karty Visa.
Mezinárodní kartou je možno zaplatit i nepředvídané výdaje, s nimiž jsme před cestou nepočítali, nemluvě o případech, kdy zkrachuje cestovní kancelář a je nutné získat prostředky na cestu domů. Určit výši prostředků nutných pro pobyt je skutečně obtížné. Pro majitele platební karty je celá situace mnohem jednodušší - předpokládanou částku útraty nemusí měnit před odjezdem, protože své zahraniční výdaje hradí postupně kartou nebo v případě potřeby vybere hotovost z bankomatu. Tím pádem odpadá i otázka, jak naložit s cizí měnou, kterou jsme během cest nestačili utratit.
Cestování s mezinárodní platební kartou nás také vyjde levněji než v případě, kdy směnujeme české koruny za cizí bankovky. I když směnárny nabízejí cizí měny o několik procent laciněji než bankovní ústavy, nejvýhodněji lze dovolenou pořídit právě s platební kartou v kapse. Pokud s platební kartou vycestujete do zahraničí, všechny transakce jsou vám účtovány v kurzu deviza střed – čili výhodněji než ve směnárně. Příjemné je také zjištění, že platba kartou Visa v obchodě, hotelu nebo u benzinové pumpy není zatížena žádným dodatečným poplatkem.
   
06.12.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [9] terezalah [*]

  používám

  superkarma: 0 10.06.2013, 10:05:31
 2. [8] jithule [*]

  do ciziny moc nejezdím

  superkarma: 0 26.12.2012, 22:03:23
 3. avatar
  [7] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 27.09.2012, 22:32:59
 4. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: zož Visa je většinou mezinárodní

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:24:59
 5. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: embosovaná je ta "hrbolatá", písmenka jsou jakoby vyražená

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:23:24
 6. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Simba, Andula: Jak se pozná embosovaná karta?

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:03:28
 7. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Kartu Visa mám, dokonce mezinárodní.

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:03:01
 8. avatar
  [2] Andula [*]

  Mam Visu embosovanou a MasterCard taky, jen musim davat pozor, aby mi je nekdo nestipnul. Tuhel jsem ale resila dilema, jednodenni sluzebni cesta do Manchetseru - vsechno hrazene, mela jsem VIsu, ale co kdybych chtela na WC?

  superkarma: 0 04.12.2003, 14:12:05
 9. avatar
  [1] Simba [*]

  Měla jsem VISU Electron 2 roky, byla jsem s ní spokojená. Jen jednou v zahraničí jsem s ní nemohla zaplatit, protože brali jen embosované karty. Bylo to docela komplikace - dojet do města, do bankomatu,... Proto jsem si pak raději pořídila embosovanou.

  superkarma: 0 24.11.2003, 08:46:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme