Domácnost

Když opičku, tak tu nejmenší na světě.

Přírodovědci pracující na Madagaskaru předevčírem oznámili, že právě objevili tři dříve neznámé druhy lemura myšího, nejmenšího primáta na světě. Lemurové jsou nejprimitivnější primáti a patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Madagaskar je jediným místem na světě, kde žije kolem 40 druhů lemurů včetně dvou dříve neznámých druhů lemurů myších.
Mezinárodní tým vědců potvrdil, že jde o nové druhy, což dokazují genetické testy a zjištěné drobné rozdíly ve stavbě lebky, zubů apod. „Nestává se často, že bychom objevili nové druhy primátů,“ říká Steven Goodman ze přírodovědného muzea v Chicagu, který se zúčastnil terénního výzkumu. Jeho spolupracovníci byli z Německa a Madagaskaru.
Tři nově objevené druhy lemurů žijí pouze v suchých hustých lesích podél západního pobřeží ostrova. Jsou velcí asi jako veverky, váží necelých deset deka a jedí brouky, ovoce a rostliny. Ve dne si nejmenší opičky rády schrupnou a v noci mají pré.
Madagaskar je rozlehlý ostrov poblíž východního pobřeží Afriky. Vědci věří, že se oddělil od pevniny před 165 miliony let a mnoho tamních rostlinných a živočišných druhů je proto jedinečných. Nejstarší pozůstatky lemurů pocházejí z doby před 58 miliony let a pro studie zabývající se vývojem člověka a dalších primátů jsou nepostradatelné. K malé radosti přírodovědců byly lesy na Madagaskaru z 90% vykáceny, což ohrožuje přežití některých živočišných druhů. Výzkumníci se obávají, že v příštích deseti nebo dvaceti letech vyhyne 10 procent světových druhů primátů.
   
15.11.2000 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. [7] jithule [*]

  opičku bych brala

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:58:22
 2. avatar
  [6] hubajda [*]

  Ťapina — #5 to je pravda

  superkarma: 0 27.09.2012, 22:28:36
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  petra: Bohužel dneska jsou na světě lidi, kterým by to bylo šumafuk.

  1. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 0 04.12.2003, 13:19:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme