Domácnost

Co je to za muže, kteří vás pozvou na večeři a pak vás nechají zaplatit útratu?

Představte si následující situaci: Váš známý, třeba i potenciální přítel, vás pozve na večeři a vy jako správná dáma pozvání přijmete. Když vidíte, jak si objednává předkrm, příkrm, zákrm a aperitiv, neváháte se přidat a v duchu si říkáte, jak ten večer pěkně začíná. A jaký je to fajnšmekr, hmm, objednává italské víno… Sedíte, konzumujete, příjemně se bavíte až do chvíle, když přijde číšník se slovy (pokládanými v této chvíli spíše jen za zbytečnou frázi): „Dohromady, nebo zvlášť?“. Ale vás čeká překvapení nebo spíš šok. V tu ránu totiž váš společník rychle vypálí: „Zvlášť.“ A vy jen nestačíte zírat. Toho člověka, že jste málem pozvala domů? S tím vy ztrácíte čas? Zklamání, nechuť, konec snění… Dokonce jsem slyšela i o chlápkovi, mimochodem velmi pohledném a příjemném, který se v tento okamžik pravdy obrátil k mé kamarádce, jíž POZVAL na lukulský oběd, a řekl: „Víš, já teď momentálně jaksi nemám peníze, mohla bys to dneska zatáhnout ty?“
Ve společenském chování existují jistá pravidla. A stejně, jako je mužům s velkým M zapovězeno plivat na chodník nebo mluvit obhrouble ve společnosti dámy, nepatří se ani zvát někoho do restaurace a nemít přitom v kapse ani vindru. Možná si tak někteří lidé představují emancipaci, ale rovnoprávnost nespočívá v tom, že se budu chovat jako parazit. Rovnoprávnost vypadá tak, že klidně můžu být v situaci, že nemám zrovna finanční hotovost (a to bez ohledu na to, zda jsem žena, či muž), ale v tom případě nikoho nikam nezvu.

Jak je to vlastně s tím ohroženým živočišným druhem zvaným „gentleman“? Setkaly jste se taky s nějakou podobnou nehorázností ze strany vašeho protějšku? Myslíte si, že lidé u nás dovedou ctít zásady společenského chování? Napište.
   
19.10.2000 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. [15] jithule [*]

  hubajda — #14 tak by to mělo být

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:35:11
 2. avatar
  [14] hubajda [*]

  kdyz jdu s kamoskou nebo kamaradama tak platime kazdej zvlast ale kdyz jdu s muzem tak plati on

  1. na komentář reaguje jithule — #15
  superkarma: 0 27.09.2012, 20:19:41
 3. [13] marienka-m1 [*]

  Sml52Sml52Sml52 Setkala jsem se s jedním, co mě pozval na rande a po pořádné večeři v restauraci těsně před placením povídá: ,,sem si zapomněl peněženku, zacvakáš to?" V ten moment mi do smíchu vůbec nebylo a nejradši bych nakopala jeho krásné pozadí Sml57 (to je asi tak jediné, co na něm za to stálo, jinak to byl totální magor Sml80)

  Ještě jednoho si pamatuju, ten mě pozval též na údajnou večeři a pak povídá, nedávej si nic drahého, mám tu jen stovku, dali jsme si minerálku a každý jsme se odploužili svým směrem, mimochodem, taky se mi moc nezamlouval, jak vzhledově, tak duševně, nějaký ten pátek jsme udržovali písemný vztah a pak tradá...Sml32

  superkarma: 0 10.12.2011, 00:37:37
 4. avatar
  [12] Andula [*]

  Ťapina: j za sebe občas zaplatit nechám

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:04:28
 5. avatar
  [11] Ťapina [*]

  To je hrozný, já se s jedním kamarádem vždycky v hospodě pohádám, protože chce za mě platit a já nechci. Nechtěla bych mít opačné starosti.

  superkarma: 0 04.12.2003, 12:58:09
 6. avatar
  [10] Simba [*]

  Naštěstí jsem se s parazitem ještě nesetkala.
  Landriel: No pokud ten kytarista už odešel, tak to dost dobře nešlo. Nicméně, někdo ze známých by si už za tím vejlupkem došel.

  superkarma: 0 23.11.2003, 16:45:14
 7. avatar
  [9] Landriel [*]

  Pokud jdu do restaurace s nějakým známým, počítám automaticky, že budeme platit každý sám za sebe. Ale když někdo udělá to, co ten kytarista Máje, je to na pěst. V tom případě bych asi odešla a nechala ho, ať vrchní zavolá policii na něj.

  superkarma: 0 16.11.2003, 10:43:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme